8x a négyzeten-15x-9/x a negyzeten+x=2 segítene valaki?

2014. febr. 19. 17:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Hozzuk közös nevezőre a két oldalt:


(8x^2-15x-9)/(x^2+x)=2*(x^2+2)/(x^2+x)


Most vonjuk ki a jobb oldalon álló értéket mindkét oldalból:


(8x^2-15x-9)/(x^2+x)-2*(x^2+2)/(x^2+x)=0


A törtekre vonatkozó szabály miatt kivonva:


((8x^2-15x-9)-2*(x^2+2))/(x^2+x)=0


Ez egy tört. A tört értéke akkor 0, ha számlálója 0, tehát


(8x^2-15x-9)-2*(x^2+2)=0


Ezt a másodfokú egyenletet kell megoldani.


Írjuk még meg a nevezőre a kikötést:


x^2+x≠0 /kiemelünk x-et

x(x+1)≠0


Ebből látszik, hogy x≠0 és x≠1, egyébként x valós szám. Akapott megoldásokat ezzel a kikötéssel kell majd összevetni.

2014. febr. 19. 17:51
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2014. márc. 7. 19:58