Tudnátok segíteni? Hőtan.

Rosszul sikerült Torricelli-kísérletben a higanyoszlop csak 65 cm magas. Mennyi levegő juthatott a "Torricelli-űrbe", ha a 90 cm hosszúságú üvegcső a higanyba 10 cm mélyen merül és az üvegcső keresztmetszete 1 cm2?

2014. febr. 19. 17:31
 1/1 bongolo ***** válasza:

A levegős rész magassága 90 - 65 - 10 cm, vagyis 15 centi.

Térfogata 15 cm³

A higanyoszlop nyomása 650 mmHg = 650·133,322 Pa = 86,7 kPa

A külső légnyomás nincs megadva, de bizonyára 101,3 kPa

Vagyis a beszivárgott levegő nyomása p = 101,3−86,7 = 14,6 kPa

Ha V₀ volt a beszivárgott levegő eredeti térfogata, és V = 15 cm³-re tágult ki, akkor a nyomása így alakult:

p₀·V₀ = p·V

101,3 · V₀ = 14,6 · 15

V₀ = ...

2014. febr. 19. 21:04