Hogyan kell egy szabályos sokszög egy belső szögét kiszámolni, ha az oldalak száma van meg adva? (Pl: 5)

2014. febr. 19. 17:16
 1/3 anonim ***** válasza:

180-360/n, ahol n az oldalak száma.


Tehát a példában ugye 180-72, vagyis 108 fok.

2014. febr. 19. 17:52
 2/3 anonim ***** válasza:

Próbáld ki, úgy könnyebben meg tudod jegyezni.


Tudjuk, hogy tetszőleges háromszög belső szögeinek összege 180°. Vizsgáljuk a négyszögeket; a négyszöget fel tudjuk bontani 2 háromszögre úgy, hogy a háromszög bármely szöge a négyszög részszöge, ezért tetszőleges négyszög belső szögeinek összege 2*180°=360°. Ötszögnél ugyanez a helyzet; azt 3 háromszögre tudjuk felbontani, így a belső szögek összege 3*180°=540°.


Általánosan: tetszőleges n-oldalú sokszöget fel tudunk bontani n-2 háromszögre, így a belső szögek összege 180°*(n-2). Ezt az értéket kell a szabályos sokszög esetén n>2 egyenlő részre osztani, így az n oldalú szabályos sokszög 1 belső szöge 180°*(n-2)/n.


Például az 5-szögnél 180°*(5-2)/5=540°/5=180°.

2014. febr. 19. 17:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a segítséget!!!
2014. febr. 21. 16:43