megoldás: egyenlő sz.
De hogy jön ki??
2014. febr. 18. 20:54
1/1 bongolo válasza:
Az egyszerűbb felírás miatt vezessük be ezeket az ismeretleneket:
x = a²
y = b²
z = c²
Ezekkel ez lesz:
x·y + z² = y² + x·z
z² - y² = x·(z - y)
(z-y)(z+y) = x(z-y)
(z-y)(z+y - x) = 0
Ennek megoldásai azok, ahol a zárójeles kifejezések valamelyike nulla:
a) z-y = 0 → z₁ = y
b) z+y-x = 0 → z₂ = x - y
Visszaalakítva ezeket az a,b,c ismeretlenekre, a két megoldás ez lesz:
a) c² = b²
Mivel a háromszög oldalai pozitív számok, ez azt jelenti, hogy c=b, vagyis a háromszög egyenlő szárú.
b) c² = a² - b²
Átrendezve:
a² = b² + c²
Ami egy derékszögű háromszögre a Pitagorasz tétel.
Vagyis megoldás egy olyan derékszögű háromszög is, ahol az átfogó 'a', a befogók b és c.