cosx=cos(pi/3)


Nekem x=60° lett, de ez túl egyszerűnek tűnik így, hogy így kelljen megcsinálni...

Valaki eltudja magyarázni, hogyan kell?


2014. febr. 17. 20:38
 1/2 anonim ***** válasza:

Tudjuk, hogy a koszinuszfüggvény az I. és a IV. negyedben pozitív, tehát ott kell keresnünk a megoldásokat. Azt is tudjuk, hogy a koszinuszfüggvény 2π szerint periódikus, ezért a


cos(x)=cos(π/3) egyenlet megoldása


I. negyedben: x=π/3+k*2π, ahol k tetszőleges egész,


IV. negyedben x=2π-π/3+k*2π, vagyis x=-π/3+(k+1)*π, ahol k tetszőleges egész, és mivel k tetszőleges egész, akár el is hagyható az a +1, tehát x=-π/3+k*2π alakban is felírható.


Megjegyzés: nem véletlen, hogy π/3 és -π/3 jött ki megoldásnak; mivel a koszinuszfüggvény párosfüggvény, ezért ha egy (elsőfokú) koszinuszegyenletnek a megoldása Ł, akkor -Ł is a megoldása lesz.

2014. febr. 17. 20:55
 2/2 gungasam ***** válasza:
Na! Ha neked nem jelég jó az egyszerű, tessék.....Most biztos sokkal elégedettebb leszel...
2014. febr. 27. 20:11