Matek házival nem boldogulok. Valaki segítene?

Tekintsünk 2 hengert. Alapköreik sugarai legyenek r1 illetve r2. Mindkettő alapkörének kerülete egyenlő a másik henger magasságával. Hogyan aránylik egymáshoz a két henger térfogata?

2014. febr. 14. 19:51
 1/1 anonim ***** válasza:

K1 = m2 = 2*r1*pí

K2 = m1 = 2*r2*pí

A1 = r1^2 * pí

A2 = r2^2 * pí


V1 = A1*m1 = r1^2 * pí * 2*r2*pí = 2*r2*r1^2*pí^2

V2 = A2*m2 = r2^2 * pí * 2*r1*pí = 2*r1*r2^2*pí^2


A kettőnek az aránya:

V1/V2 = (2*r2*r1^2*pí^2)/(2*r1*r2^2*pí^2)

Előbb egyszerűsítsünk 2-vel és pí^2-tel, hogy jobban átlásd:

V1/V2 = (r2*r1^2)/(r1*r2^2)

Tehát az arány csak a sugaraktól függ, mégpedig még egyszerűsíthetsz r1-gyel és r2-vel is:

V1/V2 = r1/r2

Tehát a két henger térfogata úgy aránylik egymáshoz, mint a két sugár aránya.

2014. febr. 14. 20:08