Tekintsünk 2 hengert. Alapköreik sugarai legyenek r1 illetve r2. Mindkettő alapkörének kerülete egyenlő a másik henger magasságával. Hogyan aránylik egymáshoz a két henger térfogata?2014. febr. 14. 19:51
1/1 anonim válasza:
K1 = m2 = 2*r1*pí
K2 = m1 = 2*r2*pí
A1 = r1^2 * pí
A2 = r2^2 * pí
V1 = A1*m1 = r1^2 * pí * 2*r2*pí = 2*r2*r1^2*pí^2
V2 = A2*m2 = r2^2 * pí * 2*r1*pí = 2*r1*r2^2*pí^2
A kettőnek az aránya:
V1/V2 = (2*r2*r1^2*pí^2)/(2*r1*r2^2*pí^2)
Előbb egyszerűsítsünk 2-vel és pí^2-tel, hogy jobban átlásd:
V1/V2 = (r2*r1^2)/(r1*r2^2)
Tehát az arány csak a sugaraktól függ, mégpedig még egyszerűsíthetsz r1-gyel és r2-vel is:
V1/V2 = r1/r2
Tehát a két henger térfogata úgy aránylik egymáshoz, mint a két sugár aránya.