Egy derékszögű háromszög befogói úgy aránylanak egymáshoz mint 3:7 , az átfogóhoz tartozó magasság 42 cm. Határozzuk meg az átfogó szeleteinek hosszát.
2014. febr. 6. 14:26
 1/2 anonim ***** válasza:

(a/b)^2 = (p*c)/(q*c)

9/49 = p/q

p = 9*q/49


p*q = 42^2

9*q/49 * q = 42^2

9/49 * q^2 = 42^2


q = 42*7/3 = 98 cm


p = 9*98/49

p = 18 cm

2014. febr. 6. 14:43
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen


n = a/b = 3/7 - a befogók aránya

m = 42 - az átfogóhoz tartozó magasság

ca = ? - az 'a' befogó alatti

cb = ? - a 'b' befogó alatti átfogó rész


Ezekkel a következő szép megoldás adódik:

ca = m*n

=======

és

cb = m/n

=======


A példa adataival

ca = 42*(3/7) = 3*42/7 = 126/7

ca = 18

======

cb = 42/(3/7) = 7*42/3 = 294/3

cb = 98

======


DeeDee

**********

2014. febr. 6. 15:57