Kémiából nem igazán értem a mól-os számításokat és szükségem lenne a segítségre ezekben a(z) (összetartozó) feladatokban.
a) Mekkora az anyagmennyisége 9*10 a 24diken db foszforatomnak?
b) Hány db elemi részecske van ennyi foszforatomban?
2014. febr. 3. 18:13
1/2 anonim válasza:
a) (9×10^24) ÷ (6×10^23) = 15 tehát 15 mól P-atomról van szó
^ = annyiadikon
6×10^23 = Avogadro-állandó - ennyi részecskét tartalmaz 1 mól anyag
b) 1 db foszforatomban van 15 db proton és 15 db elektron. Elemi részecskék = proton + elektron + neutron.
Neutronok száma = tömegszám - protonszám
- tehát a neutronok száma 31-15 = 16
1 db P-atomban lévő elemi részecskék száma = 15+15+16 = 46 db
ha 1 db P-atomban van 46 db akkor 15×6×10^23 db P-atomban (ami 15 mól P-atom) 46×15×6×10^23 db = 4,14×10^26
2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm ez most sokat segített nekem
2014. febr. 4. 15:48