Mennyi a pH értéke a 0, 05 M ecetsav oldatnak?


2014. jan. 27. 22:13
 1/4 anonim ***** válasza:

Ehhez az kéne, hogy legyen megadva disszociációs állandó. Mivel az ecetsav gyenge sav, ezért a hidrogénion-koncentráció az alábbi képlettel számítható: [H+] = gyök (K*c). (Megj.: ez egy egyszerűsített képlet, ami az ecetsav disszociációs egyensúlyi reakciójából vezethető le. Elvileg ecetsav esetén mindig alkalmazható, gyakorlatilag ellenőrizni kéne hogy a sav disszociációja max. 5%, mert efelett nem alkalmazható a képlet. Ettől én eltekintek mert bonyolult és úgyis az jönne ki hogy alkalmazható). Utánanéztem, ecetsavra K = 1,75 * 10^(-5) szóval behelyettesítve:


[H+] = gyök (1,75*10^(-5) * 0,05) = 9,36*10^(-4)


pH = -lg[H+] = 3,03

2014. jan. 27. 22:38
 2/4 Silber ***** válasza:

Azért a 0,05M-os ecetsav töményebb annál, hogy csak úgy leegyszerűsíthessük a képletet...

K=[H+]^2/(c-[H+])

Kc-K[H+]=[H+]^2

[H+]^2+K[H+]-Kc=0


[H+]=[-K+(K^2-4*[-c])^(1/2)]/2=2,87*10^-3

pH=-lg[H+]=2,54

2014. jan. 27. 23:18
 3/4 anonim ***** válasza:

#Silber, ami kijött neked másodfokú egyenlet, annak a megoldóképletét rosszul írtad fel. Én is megoldottam a hosszú módszerrel, nekem ugyanúgy kijött a 3,03-as pH. Szerintem a Tiédben a gyök alá K^2 - 4*K*c kell és nem simán 4*c.


A 0,05M gyakran visszaköszönő érték ilyen feladatokban, és arra tisztán emlékszem, hogy az még elegendően híg ahhoz hogy egyszerűsítsünk.

2014. jan. 27. 23:37
 4/4 Silber ***** válasza:
Teljesen igazad van. Papíron kiemeltem a gyök alatt a K-t, azonban az oldalra felvezetve már nem tettem. Elnézést.
2014. jan. 28. 00:03