Kémiai koncentráció és tömegszázalék számító feladatokban segítene valaki?


[link]

Ezek a feladatok kellenének, leginkább a 3, 4, és 6-s feladat.

Aki legyen szíves elmagyarázni, az is jó, hogyha a megoldás menetét leírja/szkenneli vagy valami ilyesmi, de nagyon fontos lenne!

Előre is köszönöm a válaszokat!

(sajnos a hülyeségem miatt nem hoztam haza felszerelésem, így a füzetemből sem tudok tanulni..:S)



2014. jan. 26. 13:01
 1/2 anonim ***** válasza:

1.

tömegszázalék kiszámítása:

tömeg% = [m(oldott anyag) ÷ m(oldat)] × 100

Az 1. feladatban a 10g az oldott anyag tömege, a 2 a tömegszázalék, kiszámolod az oldat tömegét, majd kivonod belőle a 10g-ot, hogy megkapd az oldószer (víz) tömegét.


2.

koncentráció: c = n(oldott anyag) ÷ V(oldat)

a 0,8 g-ot a moláris tömeggel átszámolod mólba, a cm3-t átváltod dm3-be, elosztod, csókolom.


3. ezek csak arányszámok. Mindegyiket vonatkoztasd 100 g vagy 100 mol vagy 100 cm3 oldatra, kiszámolod a képletekkel, sorba rakod.


4.

a képlet: m1 × t1 + m2 × t2 = m3 × t3

az m az oldatt tömege, a t a tömegszázaléka.

itt

m1 = 200 g

t1 = 20 %

m2 = 300 g (a víz sűrűsége nevezetes, 1 dm3)

t1 = 0% (a víz tömegszázaléka mindig 0 százalék)

m3 = 200 g + 300 g (a tömegek összeadódnak)

t3 = ?

tehát 200 × 20 + 0 × 300 = 500t3

elsőfokú egyenlet, megoldható.


5. mint az előbbi egyenletben, de mivel párologtatsz, nyilván kivonás van.

m1 = 250g t1 = 5%

m2 = 50 g t2 = 0%

m3 = 250-50 g, t3 = ?

m1t1 - m2t2 = m3t3

hajrá!


6.

ha standard állapotú, akkor a gáz 1 mólja 24,5 dm3 (ez szabály). Aránypárral kiszámolod, hogy akkor 12,25 dm3 hány mól (keresztbeszorzással). Elosztod 0,4-gyel (400 cm3 = 0,4 dm3) ez az oldat térfogata, megkapod a molaritást (vagy más néven koncentrációt).

2014. jan. 26. 13:28
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!
2014. jan. 26. 13:50