Tehát hány lóerős mozdonyt kell tervezzünk a szerelvény 36km/óra mozgatására?

Egy régebbi könyvben a következő fizikai feladatot kaptam, aminek érdekelne a megoldása. Előre is köszönöm a megoldónak. Ime a feladat. Egy 500 000 kp súlyú, tehát 500 tonnás tehervonatot kell mozgatni óránként 36 kilométeres sebességgel, vizszintes pályán, szélcsendes időben. Még tudjuk, hogy a súrlódási erő 0,2%, a szervényre a közegellenállás 4000kp, a mozdonyban a közegellenállás és a géprészek súrlódása miatt a munka mintegy 20% tönkre megy?
2014. jan. 25. 14:12
 1/1 bongolo ***** válasza:

G = 5·10⁵ kp → m = 5·10⁵ kg

v = 36 km/h = 10 m/s

µ = 0,2% = 0,002 = 2·10⁻³  (súrlódási tényező)

Fk = 4000 kp = 40000 N    (közegellenállás)

η = 80%                            (hatásfok)

---

Súrlódási erő:

Fs = µ·m·g = 5·2·10²·10 N = 10⁴ N       (g=10 m/s²-tel számolva)

Fs+Fk = 5·10⁴ N


t=1 másodperc alatt a szerelvény megtesz 10 métert. Ehhez ennyi munka kell:

We = F·s = 5·10⁴N·10m = 5·10⁵ J

Ez az effektív munka. Az adott hatásfoknál a teljes munka:

W = W/η = 5·10⁵/0.8 J = 6,25·10⁵ J

A gép teljesítménye:

P = W/t = 6,25·10⁵ W = 625/745 · 10³ LE = 839 LE

2014. jan. 28. 00:11