Egy tompaszögű háromszög területe 2 cm2, két oldalának hossza 2 cm és 4 cm. Mekkora lehet a tompaszög nagysága?

2014. jan. 23. 09:37
 1/6 anonim ***** válasza:

2 esetre lehet a feladatot bontani:


1. eset: a tompaszög a megadott két oldal hajlásszöge.


Szinuszos területképletet kell felírni:


2*4*sin(Ł)/2=2 /:4

sin(Ł)=1/2


Mivel a háromszög tompaszög, ezért a II. negyed megoldására van szükségünk; az első negyedben Ł=30° lenne a megoldás, ezért a II. negyedben 180°-30°=150°-nál lesz a szinuszérték 1/2, tehát a tompaszög nagysága 150°.


2. eset: A tompaszög a 4 cm-es oldallal szemközt van (a másikkal szemben nem lehet, mivel ha az oldalak a;b;c, az ezekkel szemközti szög Ł;ß;y, akkor teljesülnie kell annak, hogy ha a≤b≤c, akkor Ł≤ß≤y).


Megint írjuk fel a szinuszos területképletet, viszont most az I. negyed szögével kell foglalkoznunk;


4*2*sin(Ł)=2, amire Ł=30° (lásd fent).


Ezzel kiszámolható az ismeretlen oldal a koszinusztételt használva:


c^2=2^2+4^2-2*4*2*cos(30°)=4+16-8*√3=20-8*√3=4(5-2*√3), tehát


c^2=2*√(5-2*√3) (igény szerint kiszámolható az értéke).


Megint felírható a szinuszos területképlet:


2*2*√(5-2*√3)*sin(ß)/2=2, amire sin(ß)=~0,8067.


Üssük be a számológépbe, ezzel megkapjuk az első negyed szögét:


ß=53,794°, II. negyedben így ß=180°-53,794°=126,206°.


Ebből már kiszámolható a harmadik szög; tetszőleges háromszög belső szögének összege 180°, ezért a harmadik 180°-126,206°-30°=23,794°.


A fenti megállapításnak igaznak kell lennie: 2≤2*√(5-2*√3)≤4, ekkor 23,794°≤30°≤126,206° teljesül, ebben az esetben a tompaszög nagysága ~126,206° (ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor a megoldás: arcsin(1/√(5-2*√3) nagyságú a szög).

2014. jan. 23. 10:33
 2/6 anonim ***** válasza:
Pontosítok: 180°-arcsin(1/√(5-2*√3)) (mivel arcsin értéke (mint ahogy azt a számológép is kiadja) I. negyedben lévő szög).
2014. jan. 23. 10:35
 3/6 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy ugyanaz az eredmény?

[link]

2014. jan. 23. 11:07
 4/6 anonim ***** válasza:
Ugyanaz a megoldás, csak nem egyértelmű, hogy a BDC háromszög miért lenne egy szabályos háromszög fele (nekem nyilvánvaló (mivel kiszámoltam, és tudom, hogy mitől), de a számolásodból ez nem következik).
2014. jan. 23. 12:03
 5/6 anonim ***** válasza:

Mert a rövidebb befogónak a kétszerese az átfogó:

[link]

2014. jan. 23. 12:10
 6/6 anonim ***** válasza:

Igazad van, erre nem gondoltam, én a szögből számoltam volna vissza; tükrözve a hosszabbik befogóra egy olyan háromszöget kapunk, amelynek minden szöge 60°-os, tehát szabályos, tehát minden oldala egyenlő. Mivel egy háromszög tükrözésével kaptuk az új szöget, és a szimmetriatengely az egyik oldalt felezi, ezért annak a fele lesz az eredetiben a befogó.


Mindenesetre azért szerintem nem ártott megemlíteni, hogy egyértelmű legyen :)

2014. jan. 23. 12:23