Kémiaórákon vesszük az elemek,anyagok tulajdonságait, ezeket elmagyarázza a tanár, de dolgozatban reakciókat kérdez, amiket nem is vetünk. Csak könyvünk van, munkafüzetünk nincs. Ha összefoglaló órán leírunk 1-2 egyenletet azt megoldja (mert mi ugye nem tudjuk), de nem magyarázza el. Dolgozatban mindig a munkafüzet feladatait kérdezi, nem mondja meg, hogy mi lesz benne. Hogyan lehet az ilyen reakciókat egyszerűen megoldani? Valami tippet, tanácsot tudtok mondani? Ja, és ráadásul biológia kémia szakra megyek, ezért jó lenne ha tudnám ezeket.

2014. jan. 19. 20:35
 1/9 anonim ***** válasza:
rendezni tudod az egyenletet?:)
2014. jan. 19. 20:43
 2/9 A kérdező kommentje:
Ha olyan egyenlet amit már ismerek akkor igen. Ha két olyan anyag, amit még nem csináltam akkor nem.
2014. jan. 19. 20:56
 3/9 anonim ***** válasza:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife.. ennel a kerdesnel szepen levan irva:) ha elolvasod es nem erted irj:)
2014. jan. 19. 21:12
 4/9 anonim ***** válasza:
bocsi a 2. oldalt linkeltem be. es ha ezt megtanulod menni fog a reakcios dolog is:)
2014. jan. 19. 21:18
 5/9 A kérdező kommentje:

Aha, egyenletet rendezni tudok, ha ismerem a kiindulási és keletkezett anyagokat. Előző órán volt egy ilyen: cink + sósav. Na ezeket fel is tudtam írni, hogy: Zn+HCl, de nem tudtam hogy ebből mi keletkezik. Erre van valami logikus magyarázat? Ilyen esetekben mindig hidrogén marad? Zn+2HCl = ZnCl2+H2


Volt még olyan, hogy H3PO4+NaOH. Na itt végképp fogalmam sem volt, hogy mit kell csinálni. Itt ugye Na3PO4+H2O maradt, ami nem hidrogén, mint az előző esetben.

2014. jan. 20. 14:54
 6/9 A kérdező kommentje:

Ja, most kezdem érteni. Közömbösítésnél víz lép ki, a másiknál (annak mi a neve?) meg só, és ami kimaradt, azt kell rendezni.


A zárójelet sem értem annyira. HNO3+Ca(OH)2=? ezt hogy kell csinálni?

2014. jan. 20. 14:57
 7/9 anonim ***** válasza:

Szia! Mi is ugyan ezt vesszuk leirom neked a mi konyvunkbe mi van:)

Hidrogen: reakcioja oxigennel 2H2+O2=2H2O eloallitas laborban: Zn +2HCl= ZnCl2+ H2

Klor: ionkepzodes: Cl+ e-=Cl- femmel: 2Fe+3Cl2=2FeCl3 eloallitas laborban: MnO2 vagy KMnO4 + HCl= klor

Oxigennel: ionkepzodes: O+2e-=O2 femmel: 2Ca+O2= 2CaO eloallitas laborban; KMnO4 hevitese = oxigen

Ken: ionkepzodes: S+2e-=S2- oxigennel: S+O2=So2 femmel: Zn+ S=ZnS, Fe+ S =FeS

Itt lehet lesz benne ugyan az(sot biztos, csak ezt mashonnan irtam):

Hidrogen: eloallitas laborban: Zn+2HCl= ZnCl2+H2

Iparban; CH4+H2O=3H2 + CO

Klor: femmekkel: 2Fe+3Cl2=2FeCl3

2Na+Cl2=2NaCl

H2+Cl2=2HCl

Hidrogen clorid: H2+Cl2=2HCl

Sosav: HCl+H2O=Cl-+H3O+

Reakcioi: 2HCl+ Fe= FeCl2+H2

2HCl+Zn=ZnCl2+H2

Kozombosites: HCl+NaOH= NaCl+H2O

Oxigen: oxidok keletkezese: S+O2=SO2 C+O2=CO2 2Ca+O2= 2CaO 4Na+2O2= Na2O 4Fe+3O2=2Fe2O3

Ken: ken reakcioja femekkel: Fe+S=FeD Zn+S=ZnS Hg+S=HgS

Ken-dioxid: S+O2=SO3

Ken-trioxid: 2SO2+O2=2SO3

Savak jellemzo reakcioi:

1. Femekk: Fe+2HCl=FeCl2+H3

Zn+H2SO4=ZnSO4+H2

Cu+HCl=nincs reakcio

2. Lugos kemhatasu anyagokkal:

HCl+NaOH=NaCl+H2O

H2SO4+ 2NaOH=Na2SO4+2H2O

Remelem valamit tudtam segiteni:)

2014. jan. 20. 19:00
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi, ezt értem, nem kellett volna leírni és fáradnod vele. De azértköszi :)
2014. jan. 20. 20:56
 9/9 anonim ***** válasza:

Hajaj, hát ezt nem biztos, hogy most hirtelen el tudom magyarázni. Az alapos magyarázat elég hosszú időt igényelne. Majd még lehet, hogy holnap visszanézek, mert már elég késő van...


Mindenesetre a biosz-kémia szak miatt ne aggódj. Ugyanígy voltam vele én is általánosban, hogy nem értettem a kémia lényegét, mert persze nem magyarázták el normálisan. Aztán biosz-kémia tagozatra mentem, ahol szépen az alapoktól kezdve, érthetően, logikusan elmondtak mindent, és én egy életre megvilágosodtam kémiából. :) Annyira, hogy most az egyetemen is kémiából vagyok messzemenően a legjobb, a gimis alapoknak köszönhetően. Szóval ne félj, a gimiben pont azért lesznek a kémiatanárok, hogy elmagyarázzák azt, amit általánosban nem sikerült megértened.

2014. jan. 24. 23:19