S. O. S.! Nem értem a kémia házit (-7. osztály)! Segítene valaki?


1. Hány db. atomot tartalmaz?

23 g nátrium

4 g szén

6 g magnézium

60 g kalcium

(-nem értem a kérdést. +Hogy kell kiszámolni?)

2.Melyikben van több atom?

3 g magnéziumban vagy 3 g alumíniumban? Miért?



2014. jan. 15. 17:26
 1/5 anonim ***** válasza:

1/

Hány db. atomot tartalmaz?

23 g nátrium

4 g szén

6 g magnézium

60 g kalcium


Minden kémiai elem - ezek a periódusos rendszerben vannak összerendezve -, atomokból áll.


A periódusos rendszerből kiolvasható az elem Z rendszáma és "A" atomtömege is.


Az atomtömeg azt is jelenti, hogy ennyi gramm a tömege az illető anyag 1 moljának. Ezt moláris tömegnek is hívják.


1 mol anyagmennyiség 6*10^23 db részecske, azaz atom, molekula vagy valami elemi részecske.


Nátrium

Vegyjele: Na

Rendszáma: Z = 11

Moláris tömege: M = 23 g/mol


A nátriumnak éppen 1 molja van megadva, ezért a válasz:

23 g nátrium 6*10^23 db atomot tartalmaz.


***

4 g szén

Z = 6

M =12 g/mol


6*10^23 db szénatom tömege 12 g

x db szénatom tömege 4 g

--------

x = 6*10^23 * 4/12 = 4*6/12 * 10^23 = 2*10^23


Tehát 4 g szén 2*10^23 db atomot tartalmaz.


***

6 g magnézium

M = 24 g/mol


Egyenes arányossággal ez 1/4-része az 1 molnak, tehát 1/4 * 6*10^23 = 1,5*10^23 atom.


***

60 g kalcium

?

2014. jan. 15. 17:52
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ!:)
2014. jan. 15. 18:06
 3/5 A kérdező kommentje:
Akkor 60 g kalcium: 9*10 a 23.-on. :D
2014. jan. 15. 18:10
 4/5 A kérdező kommentje:
Esetleg a 2. kérdést tudja valaki?
2014. jan. 15. 18:11
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Számold ki mind a kettőt, és meg tudod mondani.
2014. jan. 15. 18:15