a.) 210 g 20tömeg%-os cukoroldathoz 25 g cukrot teszünk. Hány tömeg %-os lesz az

oldat?

b.) Hány g konyhasót tartalmaz, 200 cm3 térfogatú, 14 tömeg %-os konyhasóoldat, amelynek 1,1 g/cm3a sűrűsége?

c.) 195 g 23%-os oldathoz 800 g 45%-os oldatot adunk. A keletkezett oldatban feloldunk még 23 g oldott anyagot és elpárologtatunk belőle 50 g vizet. Hány tömeg %-os lesz az oldat?

d.) Hígítás után 150 g 25 tömeg %-os oldatot kapunk. Hány g 40%-os oldatból indultunk ki?


2014. jan. 14. 19:49
 1/3 anonim ***** válasza:

a/

210 g 20 tömeg%-os cukoroldathoz 25 g cukrot teszünk. Hány tömeg %-os lesz az

oldat?


210 g - 25 g - 235 g

20% - 100% - x %

20*210 - 100*25 - x*235


20*210 + 100*25 = x*235


4200 + 2500 = 235x


6700 = 235x


x = 28,51


--> 29%


b/

Hány g konyhasót tartalmaz 200 cm3 térfogatú, 14 tömeg %-os konyhasóoldat, amelynek 1,1 g/cm3 a sűrűsége?


ρ = m/V --> m = ρ*V = 1,1*200 = 220 g tömegű az oldat


220*14/100 = 30,8 gramm konyhasót tartalmaz.


c/

(i) 195 g 23%-os oldathoz 800 g 45%-os oldatot adunk.

(ii) A keletkezett oldatban feloldunk még 23 g oldott anyagot és

(iii) elpárologtatunk belőle 50 g vizet.

Hány tömeg %-os lesz az oldat?


(i)

195 g - 800 g - 995 g

23% - 45% - x %

23*195 - 45*800 - 995*x


23*195 + 45*800 = 995*x

x = 40,688 %


(ii)

995 g - 23 g - 1018 g

40,688% - 100% - y %


40,688*995 + 100*23 = 1018y

y = 42,028 %


(iii)

1018 g - 50 g - 968 g

42,028% - 0% - z %


42,028*1018 - 0*50 = 968*z

z = 44,199


--> 44%-os oldatot kapunk


d/

Hígítás után 150 g 25 tömeg %-os oldatot kapunk. Hány g 40%-os oldatból indultunk ki?


x g - (150-x) g - 150 g

40% - 0% - 25%


40x + 0*(150-x) = 25*150

x = 93,75 g

2014. jan. 15. 07:36
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi nagyon kellet és sikerült a tz
2014. jan. 21. 13:57
 3/3 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2014. jan. 21. 16:12