Kémia Feladat segítség? tovább lent

150 cm3 vízhez 20 oC-on 50g oldott anyagot adunk, de nem mind oldódik fel, marad oldatlan anyag. Még 8,2 cm3 vizet kell az oldathoz adni, hogy éppen feloldódjon. Mennyi anyagot old 100g víz 20 oC-on? Mennyi anyag maradt oldatlan? Az így kapott oldatot 50 oC-ra melegítjük. Ezen a hőmérsékleten még 85,3g-ot tudunk adni ugyanabból a sóból, ami még éppen feloldódik. Hány g anyagot old 100g víz 50 oC-on? Csökken, vagy emelkedik a hőmérséklet ennek az anyagnak az oldása közben?

2014. jan. 12. 13:10
 1/1 anonim válasza:

150cm^3 víz 150g, ezt át is válthatjuk.

50g anyagot 158,2g víz old

xg-ot 100g

100/158,2 × 50 = 31,6g-ot old 100g víz.

Az eredeti oldatban pedig 50 - 150/158,2×50 = 2,59g só maradt oldatlan.

50°C-on 158,2g vízben 135,3g sót tudunk feloldani.

100g vízben yg sót

100/158,2 × 135,3 = 85,52g só oldható fel.

Az anyag oldódását a hőmérséklet emelése nagyban javítja, így egyértelmű, hogy energiabefektetés szükséges az oldódáshoz, így ez endoterm folyamat. Az endoterm folyamatok a külső hőmérséklet csökkenésével járnak.

2014. jan. 12. 20:38