Segítség! Matek házi feladat?

Nem értem ezt a matek feladatot amikor a képletet kell használni azt értem csak az új ismeretlen bevezetése részét nem. Ha valaki elmagyarázná azt nagyon megköszönném. Ez a matek feladat: x^4-5x^2-36=0

2014. jan. 9. 22:55
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Felismerhető, hogy ha bevezetsz egy új változót (legyen ez pl 'a'), akkor ez a negyedfokú egyenlet másodfokú egyenletté alakítható, amire már használhatod a képletet:

a=x^2

Behelyettesítve az egyenlet:

a^2 - 5a -36 = 0

Megoldod a képlettel, és kijön, hogy a1=9 illetve a2=-4

Ekkor visszahelyettesíted:

a1=x^2=9 , aminek megoldásával(gyököt vonsz) megkapod, hogy x1=3 és x2=-3

a2=x^2=-4 és itt ellentmondásba ütközöl, valós számok halmazán értelmezve a feladatot ugyanis nincs megoldása (négyzetszám nem lehet negatív).


Tehát a két megoldásod: x1=3 és x2=-3

2014. jan. 9. 23:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm szépen ment a zöld:)
2014. jan. 9. 23:15