S. O. S Valaki KIDOLGOZNÁ nekem ezeket a 10. osztályos feladatokat BUKÁS múlik rajta?


4) Egy 50 dm3 térfogatú tartályban 125 kPa nyomású 21°C hőmérsékletű nitrogén () van.


a.) Mennyi a gáz anyagmennyisége?


b.) Mennyi a gáz tömege?


c.) Mennyi nitrogén molekula van ( részecskék száma ) a tartályban?


d.) Mennyi a gáz belső energiája?


5) Mennyi hőmennyiség szükséges ahhoz összesen, hogy egy 580g tömegű 23 °C hőmérsékletű vas darabot megolvasszunk? A vas olvadáspontja = 1538 °C, fajhője c=465 , olvadáshője = 272.


Az olvadáspontra felmelegítéshez vagy az olvadásponton történő megolvasztáshoz szükséges-e nagyobb hőmennyiség?


6) a.) A hőtan második főtétele (szöveggel).


b.) Írj legalább 3 példát a hőtágulásra!


c.) Gay-Lussac I. törvénye.


d.) Mitől függ a folyadékok párolgási sebessége?


7 ) Mennyi hőmennyiség szükséges 85 dkg – 25°C-os jég 140°C-os vízgőzzé alakításához? A jég fajhője , a jég olvadáshője , a


víz fajhője , a víz forráshője , a vizgőz fajhője


8) Egy 200m hosszú alumínium huzal hőmérséklete 10°C-ról 75°C-ra növekszik. Az alumínium lineáris hőtágulási tényezője .


a) Mennyivel növekszik meg a huzal hossza?


b) Mennyi lett a huzal hossza?


9) Szobahőmérsékletű 20°C-os higany térfogata 600. Melegítés hatására a térfogata 3%-kal növekedett. A higany térfogati hőtágulási tényezője .


10. a) Írj legalább 3 konkrét példát a szilárd testek hőtágulására!


b) Mit tudsz a víz hőtágulásáról?


2014. jan. 7. 20:39
 1/5 anonim ***** válasza:

4/

Egy 50 dm3 térfogatú tartályban 125 kPa nyomású, 21°C hőmérsékletű nitrogén van.

a.) Mennyi a gáz anyagmennyisége?


pV = NkT --> N = (pV)/(kT) = (125000*0,05)/(1,38*10^-23 * 294) = 1,54*10^24

n = (1,54*10^24)/(6*10^23) = 2,57 mol


b.) Mennyi a gáz tömege?


Nitrogéngáz --> N2 molekulák.

M = 2*14 g/mol = 28 g/mol

m = 2,57 * 28 g = 71,96 gramm


c.) Mennyi nitrogénmolekula van (részecskék száma) a tartályban?


pV = NkT --> N = (pV)/(kT) = (125000*0,05)/(1,38*10^-23 * 294) = 1,54*10^24 darab molekula


d.) Mennyi a gáz belső energiája?


Kétatomos molekula szabadsági fokainak a száma f = 5.

Eb = f/2 * N*k*T = f/2 * p*V

Eb = 5/2 * 125000*0,05

Eb = 15625 J

2014. jan. 7. 21:00
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)
2014. jan. 7. 21:05
 3/5 anonim ***** válasza:

5/

Mennyi hőmennyiség szükséges ahhoz összesen, hogy egy 580 g tömegű, 23°C hőmérsékletű vasdarabot megolvasszunk?

A vas olvadáspontja 1538°C, fajhője c = 465 J/(kg*K), olvadáshője Lo = 272000 J/kg.


ΔT = 1538-23 = 1515 K (A hőmérséklet-változásnál mindegy, hogy kelvinben vagy Celsius fokban van!)


E1 = c*m*ΔT = 465*0,58*1515 = 408595,5 J (felmelegítés)

E2 = Lo * m = 272000*0,58 = 157760 J (megolvasztás olvadásponton)


Az olvadáspontra felmelegítéshez vagy az olvadásponton történő megolvasztáshoz szükséges-e nagyobb hőmennyiség?


E1 > E2, az olvadáspontra felmelegítéshez nagyobb hőmennyiség kell.

2014. jan. 7. 21:31
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen mindenkinek meg lett a 2-es. :D
2014. jan. 8. 19:11
 5/5 anonim ***** válasza:
:)
2014. jan. 8. 21:23