Hogyan kell azonos számlálójúvá alakítani a törteket?


2014. jan. 7. 18:27
 1/4 anonim ***** válasza:

Megkeresed a legkisebb közös többszörösét a számlálóknak és beszorzod.

[link]

2014. jan. 7. 18:37
 2/4 anonim ***** válasza:

Feltételezem arra gondolsz, hogy azonos nevezőre.


Az alap ötlet a bővítés, egyszerűsítés.


Ha valamit szorzuk és osztok ugyanazzal a számmal, akkor az eredeti számot kapom vissza (hisz c/c=1), de az hogy "szorzom és osztom" az egy tört esetén pont az, hogy szorzom a számlálót és a nevezőt.


Tehát a törtek értéke változás nélkül bővíthetők: 7/2 = 7*3 / 2*3 = 21/6


Ezt kell kihasználni. Akárhány törtre általánosítható az algoritmus, de most példámban vegyünk két törtet:


Alapvetően a legkisebb közös többszörösre kell bővíteni, pl.:


7/18 + 13/12 = 14/36 + 39/36


De ha ezt nem tudod megtalálni, akkor mindkettőt bővíted a másik nevezőjével (sokszor ez ua. mint a közös legkisebb többszörös):

7/2 + 4/3 = 3*7 / 2*3 + 2*4 / 2*3 = 21/6 + 8/6 = 29/6

2014. jan. 7. 18:41
 3/4 anonim ***** válasza:
Igazából csak annyit kell megérteni, hogy ha egy számot szorzol egy nemnulla számmal, majd ugyanannyival elosztod, akkor az értéke nem fog változni. Tehát ha számlálót és a nevezőt is szorzod, akkor gyakorlatilag ugyanezt csinálod.
2014. jan. 7. 19:05
 4/4 Atisbe válasza:

ezt az azonos számlálójuvátétel nekem nem világos.

minek kell azonos számlálo??

hol szükséges ez??

2014. jan. 12. 16:26