Hogyan kell számológép nélkül meg állapítani, hogy melyik a nagyobb log2 ^3 vagy a log3^2?


A többi feladatban is kernek segítséget:


a, Gyök(x) -9=0


b, Melyik szám abszolútértéke nagyobb?

x=2002/2001 és a y=-2001/2000


c, |x^2 -4 | =(x+2) (x-2)



2014. jan. 3. 16:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Azt tudjuk, hogy log(2)[2]=log(3)[3]=1, és mivel mindkét logaritmus alapja 1-nél nagyobb, ezért mindkét függvény szigorúan monoton növő, vagyis log(3)[2]<log(3)[3], így log(3)[2]<1, log(2)[3]>log(2)[2], vagyis log(2)[3]>1. Egy 1-nél nagyobb szám biztosan nagyobb, mint egy 1-nél kisebb, tehát log(2)[3]>log(3)[2] (nem mellesleg ez a két érték egymás reciprokai).


a) √x-9=0 /+9

√x=9 /négyzetre emelés

x=9^2=81


b) |2002/2001|=2002/2001, |-2001/2000|=2001/2000, szóval elég csak ezekkel foglalkozni. Végezzük el az osztásokat: 2002/2001=1+(1/2001); 2001/2000=1+(1/2000)


Melyik a nagyobb: 1+(1/2001) vagy 1+(1/2000)? Az 1 mindkettőben közös, így csak a törtrészekkel kell foglalkozni. Ha 1 valamit 2000 (egyenlő) részre osztasz szét, akkor a darabok nagyobbak lesznek, mintha 2001 részre osztanád, így az 1/2000 a nagyobb, vagy a -2001/2000 ||-e a nagyobb.


Meg kell néznünk, hogy az x^2-4 függvény értéke hol lesz negatív, mert a függvény azon részét az x-tengelyre tükrözzük az || miatt, így azon a részen a függvény -1-szeresét kapjuk (mivel az x-tengelyre tükröztük). Tehát:


x^2-4<0 /+4

x^2<4 /gyökvonás

x<2 és x>-2, tehát a ]-2;2[ intervallumon a függvény -1-szeresével kell számolnunk.


1. eset: x elem R/]-2;2[, tehát az összes valós szám, kivéve az intervallumot, ekkor elhagyjuk az ||-jelet mindenféle módosítás nélkül (mivel egyébként ezen a részen mindenképp pozitív lesz a függvény, így semmi jelentősége):


x^2-4=(x+2)(x-2) /zárójelbontás

x^2-4=x^2-4, ez egy azonosság, vagyis a fent megadott halmazon minden szám megoldása lesz az egyenletnek.


2. eset: x eleme ]-2;2[, ekkor


-(x^2-4)=(x+2)(x-2) /zárójelbontás

-x^2-4=x^2+4 /+x^2

-4=x^2+4 /-4

-8=x^2, aminek nincs megoldása a valós számok halmazán, mivel nincs olyan valós szám, melynek a négyzete negatív lenne (a komplex számsíkon 8*i lenne, de ez most nem kell nekünk).

2014. jan. 3. 17:44
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. :))
2014. jan. 3. 19:08
 3/5 anonim ***** válasza:

előző válaszadónak gratulálok


én még a logaritmust azért beváltanám hatványra mert lehet az szemléletesebb; (log2;3) kettes alapú logaritmus három, azt jelenti hogy a kettőt hanyadik hatványra kell emelni hogy három legyen. (2ˇx=3) ez esetben az x láthatóan nagyobb mint egy, míg fordított esetben (reciprok) (3ˇx=2) x kisebb mint egy.

2014. jan. 6. 23:08
 4/5 A kérdező kommentje:
Már bocsi, hogy bele szólók, de ezen a héten néztük át a feladatokat óran és a tanár is hasonlóan magarazta el. Én teljesen jól értem. Sztem ez a lényeg. :)
2014. jan. 8. 18:25
 5/5 anonim ***** válasza:
AZ utánam szóló csak azt írta, hogy a log(2)[3] definíció szerint a 2^x=3 megoldása, míg a log(3)^[2] a 3^x=2 megoldása, és az biztos, hogy a 2-t 1-nél nagyobb számra kell emelni, hogy 3-at kapjunk, míg a 3-at egy 1-nél kisebbre, hogy 2-höt jussunk;ha valaki jól fel tudja írni ezeket az egyenleteket, akkor jobban látszik rajta (nem mellesleg én is így csináltam volna, de gondoltam hogy az első átírásom érthetőbb lesz, azért is írtam úgy :) ).
2014. jan. 8. 23:02