Hogyan kell hatványz számolni?


A kérdésem követlező:

mateamtika dolgozataba kérdés 16 az hogy bontható fel harványalakva valamint 81

honnan a fenéből kell tudni hogy a 16 az 2 a negyediken.

vagy a 81 az 3 a negyediken?

Kilehet tipmixelni, de ha sok van dolgoztabna akkor elmegy ezzel az egész?

van erre valami számolási mód vagy táblázat vagy bármi?

köszönöm



2014. jan. 2. 18:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Ahányadikon van a szám, annyiszor szorzod meg önmagával.


6 a másodikon=6*6=36


2 a negyediken=2*2*2*2=16


3 a negyediken=3*3*3*3=81


Mi úgy szoktuk felírni, hogy felírjuk mondjuk a 16-ot, húzunk egy függőleges vonalat, a másik oldalra leírjuk a 2-est (azért a 2-esz, mert ezzel fogjuk osztani a 16-ot). Valahogy így:

16/2 (=8)

8/2 (=4)

4/2 (=2)

2/2 (=1)


tehát 2 a negyediken=16

2014. jan. 3. 11:17
 2/6 A kérdező kommentje:

ja akkor ez olyan mint prim tényeződ felbontás?

így értem

köszi szépen

2014. jan. 3. 18:09
 3/6 anonim ***** válasza:
Hasonló. Örülök hogy segíthettem. :)
2014. jan. 3. 18:14
 4/6 A kérdező kommentje:

és még valami

honnan tudom milyen számmal fogok osztani? mondjuk a 16 ban a 4 is megvan pl :)

2014. jan. 6. 20:39
 5/6 anonim ***** válasza:
Hát, megnézed hogy milyen számokkal osztható a szám. Van erre egy szabály, de nem emlékszem rá...:D
2014. jan. 7. 14:39
 6/6 A kérdező kommentje:
jó csak hát a 16 az 2 a negyediken is, meg 4 a másodikan is :)
2014. jan. 7. 14:55