Hogyan kell ábrázolni a x/ (x+1) függvényt?


2013. dec. 16. 10:57
 1/4 anonim ***** válasza:
2013. dec. 16. 11:09
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha kicsit átalakítjuk a függvényt, akkor láthatóbb, hogyan kellene ábrázolni.


Első körben adjunk hozzá 0-t:


0+x/(x+1)


Most meg kellene határozni egy olyan függvényt, ami az x/(x+1) függvényt valamilyen formában egyszerűsíti. Kézenfekvő, hogy ha x-hez hozzáadunk 1-et, akkor (x+1)/(x+1)=1 lesz belőle, tehát a törthöz hozzáadunk 1/(x+1)-et:


1/(x+1)+x/(x+1)=(x+1)/(x+1)=1.


Igen ám, csak hogy mi eredetileg 0-át adtunk hozzá a függvényhez, de másodjára már x-től függően nem lesz a függvény értéke 0, ezt kiküszöbölve vegyük is el azt, amit hozzáadtunk:


1-1/(x+1), így tényleg 0-t adtunk a függvényhez, mivel 1/(x+1)-1/(x+1)=0, ráadásul az értelmezési tartomány se változott; x valós, de -1-től különböző.


Ezt a függvényt már egy kicsit egyszerűbb ábrázolni; ha tanultad, hogy mi mit jelent, mikor merre kell a függvényt tologatni, akkor nem fejtem ki bővebben, de leírom a lépéseket:


1. Ábrázoljuk az 1/x függvényt

2. Az x-tengellyel párhuzamosan eltoljuk balra 1 egységet (1/(x+1))

3. Tükrözzük a függvényt az x-tengelyre (-1/(x+1))

4. Az y-tengellyel párhuzamosan eltoljuk felfelé 1 egységet (1-1/(x+1))


Ha valami nem érthető, kérdezz bátran!

2013. dec. 16. 11:14
 3/4 anonim ***** válasza:

f(x) = x / (x+1) = (x+1 - 1) / (x+1) = (x+1)/(x+1) - 1/(x+1) = 1 - 1/(x+1)


Az 1/x függvény grafikonján 3 transzformációt kell végrehajtani.


- 1 egységgel eltolni az x tengellyel párhuzamosan balra.


- tükrözni az x tengelyre.


- 1 egységgel eltolni az y tengellyel párhuzamosan felfelé.

2013. dec. 16. 13:10
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen.
2013. dec. 16. 20:01