Mi az az inverzmátrix?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy az eredeti mátrix adjungáltját kell osztani az eredeti mátrix determináns értékével, de ez egy szám lesz. Ha az a kérdés, hogy adja meg "A" mátrix inverzét, nem egy B mátrixot vár a feldatat?

2013. dec. 15. 13:44
 1/9 anonim ***** válasza:

Alapvetően A mátrix inverze A' (általában -1 van, de az gépen nehezen kivitelezhető), ha A'A=AA'=E. (vagy I)


Tehát ha A' egyszerre jobboldali és baloldali inverz mátrix is, amik azt tudják, hogy megfelelő sorrendben szorozva kiadják a egység/identitás mátrixot.


Négyzetes mátrixnak, ha determinánsa nem nulla, akkor van inverze, ami egyszerre jobb és bal oldali is.


Nem négyzetesnek csak egy oldali inverze lehet, és csak ha rangja n (feltéve, hogy nxk vagy kxn-s a mátrix és n<k).


Az adjungált nem egy szám.

2013. dec. 15. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
De akkor mi ez a képlet, hogy adott A mátrixnál adj. A / det A?
2013. dec. 15. 13:55
 3/9 anonim ***** válasza:

Azt, hogy osztod A adjungált mátrixát a determinánsával.


Ennél kicsit pontosabban fejtsd ki, hogy mit nem értesz, mert így nem tudom, hogy mi lep meg:


mátrixot lehet osztani számmal


egy függvény képezhet mátrixból mátrixá (pl. az adjungált ilyen)



Akkor mi zavar össze? Mi az, amit nem értesz?

2013. dec. 15. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ja... Szóval megkapom az adjungált mátrixot (ugye A mátrix minden elemének aldeterminánsából, és ennek a transzponáltja), és ezt kell elosztani az eredeti A mátrix determinánsával, ami egy szám. Magyarán szorzás a reciprokával?
2013. dec. 15. 14:06
 5/9 anonim ***** válasza:

Igen.


(egy másik megoldás, hogy a mátrix mellé írod az egység mátrixot és a kettőt együtt Gauss eleminálod, hogy kialakuljon az egység mátrix az eredeti helyén és akkor az egység mátrix helyén pedig az inverz lesz)

2013. dec. 15. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

mindent leírtak jól előttem


csak annyit, hogy pontosítsunk:


egy mátrixot úgy osztunk egy számmal, hogy minden elemét osztjuk azzal a számmal

így az adjungált mátrix minden elemét kell osztani det(A)-val

2013. dec. 15. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Az utóbbira esetleg tudnál küldeni vagy mutatni egy példát? Úgy írom fel a kettő mátrixot, mintha egy lineáris egyenletrendszert oldanék meg simán Gaussal, csak ahol általában a b oszlopvektor van (a konstansok az egyenletrendszerben), annak a helyére megy az egységmátrix? Nem teljesen tiszta ez a módszer még :)
2013. dec. 15. 14:16
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát így is meg lehet fogni. Vagy úgy is, hogy egy 3x3 helyett egy 3x6 mátrixot Gauss-olsz és akkor a maradék 3 oszlop az lesz szabad paraméter (és mellesleg az inverz is).


Nem tudom, pl.: itt találtam egy példát:

[link]

2013. dec. 15. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :) Én is találtam közben egy videót, ahol tökéletesen elmagyarázzák :)
2013. dec. 15. 15:04

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!