Ln (5^x/ 2x^3+x+gyök alatt x) Ezt kellene deriválni, hogyan kellene hozzá kezdenem? Esetleg egy megoldást valaki nem tud? Hogy lássam hogyan kell megcsinálni az ilyen típusú feladatokat.

2013. dec. 12. 20:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Láncszabállyal: f(g(x))=f'(g(x))+g'(x), tehát: megkeresed a külső függvényt; az a külső függvény, amit utoljára végeznél el, ha behelyettesítenél egy számot x helyére és kiszámolnád; esetünkben ez az ln() függvény lesz, e szerint deriválunk. tudjuk, hogy ln(x)'=1/x, ezért a derivált első tagja az 1/(5^x/2x^3+x+√x) lesz, e mellé leírjuk a függvény összes többi részét deriváltjelzővel ellátva:


1/(5^x/2x^3+x+√x)+(5^x/2x^3+x+√x)'


A belső függvény nem nagyon tudom, hogy pontosan mi akar lenni, szóval ha azt újra leírod (megfelelő zárójelezéssel), akkor befejezem a feladatot.

2013. dec. 12. 20:12
 2/4 A kérdező kommentje:
Hú de jó köszönöm, Az egész úgy néz ki hogy Ln és mögötte a zárójelben 5 az x-ediken a számlálóban a nevezőben pedig 2x a harmadikon plusz x plusz gyök alatt x. Másképp nem nagyon tudom.Nagyon köszi az indulást! Ha esetleg be tudod fejezni azt is szívesen várom.
2013. dec. 12. 20:22
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor még egy zárójel nem ártott volna :D


Szóval itt tartottunk:


1/(5^x/2x^3+x+√x)+(5^x/(2x^3+x+√x))'


Deriválni kellene a második tagot. Mivel én nem nagyon tudtam sose, hogy osztó deriváltjánál melyiket kell előbb deriválni, ezért én a törteket átszoktam így írni:


5^x*(2x^3+x+√x)^(-1)


Szorzat deriváltja: (f(x)*g(x))'=f'(x)*g(x)+f(x)*g'(x), tehát először deriválod az egyiket, majd a másik eredetijével szorzod, aztán ugyanezt megcsinálod fordítva és a kettőt összeadod.


Vegyük sorra a fontosabb deriválási szabályokat:


exponenciális kifejezés deriváltja: (c^x)=c^x*ln(c) (nem elírás, hogy ugyanazt írtam a másik oldalra is; a c konstanst jelent)


hatvány deriváltja: x^c=c*y^(c-1) (tetszőleges valós c-re)


Ha ezeket tudjuk, már lehet is deriválni:


(5^x*(2x^3+x+√x)^(-1))'=5^x*ln5*(2x^3+x+√x)^(-1))+5^x*((2x^3+x+√x)^(-1))'


Még egyszer kell deriválnunk, ugyanúgy láncszabály kell:


((2x^3+x+√x)^(-1))'=-1(2x^3+x+√x)^(-2)+(2x^3+x+√x)'


Összeg deriváltja a legegyszerűbb: (f(x)+g(x))'=f(x)'+g(x)', vagyis egyszerűen tagonként deriválunk:


(2x^3+x+√x)'=(2x^3)'+x'+(√x)'=6x^2+1+(√x)'


Még a √x deriválása van hátra. Tudjuk, hogy √x=x^(1/2), így erre is alkalmazható a fent megállapított szabály:


(√x)'=(x^(1/2))'=1/2*x^(-1/2)=1/(2√x).


Minden megvan:


=1/(5^x/2x^3+x+√x)+5^x*ln5*(2x^3+x+√x)^(-1))+5^x*(-1(2x^3+x+√x)^(-2)+6x^2+1+1/(2√x))


Huh, jó hosszúra sikeredett :D Elképzelhető, hogy valahol hibáztam, de remélem hogy nem, mindenesetre a gondolatmenet, amit leírtam, jó.

2013. dec. 12. 21:46
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, átnézem! Tényleg jó hosszú lett:D
2013. dec. 13. 12:57