Gúlának hogy lehet kiszámolni a magasságát?

ha pitagorasz háromszöget felírok az alja miért gyök2/2? mindig így van?
2013. dec. 11. 22:26
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem; attól függ, milyen alapú a gúla.
2013. dec. 11. 22:34
 2/6 anonim ***** válasza:

Ezt esetleg nézegesd meg:

[link]

2013. dec. 11. 22:57
 3/6 A kérdező kommentje:

Pl. piramis, de sztem inkább 4szögalapú gúlákat tanulunk.

Még mindig nem értem mért nincs erre képlet még a bégyjegyűbe se.

2013. dec. 12. 00:52
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez segít:

[link]

2013. dec. 12. 08:24
 5/6 anonim ***** válasza:

Az attól is függ, hogy milyen adatok vannak megadva:


Ha a négyzet "a" oldalhosszúságú és az oldalélt adták meg, amit "o"-val jelölök, akkor a testmagasság (M), az alaplapi átló fele és az oldalél egy derékszögű háromszöget határoz meg, ahol az oldalél az átfogó, ehhez még tudnunk kell az alaplapi átló hosszát:


mivel az alapja egy a oldalú négyzet, és a négyzet oldalai derékszöget zárnak be egymással, ezért Pitagorasz-tétellel kiszámolható az átló hossza (f):


a^2+a^2=f^2

2a^2=f^2 /gyökvonás

√2*a/=f, ennek a fele

√2*a/2=f/2, ez lesz a másik derékszögű háromszög egyik alapja, így annak a Pitagorasz-tétele:


(√2*a/2)^2+M^2=o^2, vagyis

a^2/2+M^2=o^2


Ha az oldallap magassága (m) van megadva, akkor a testmagasság, az oldallap magassága és az alap középvonalának fele határoz meg egy derékszögű háromszöget, ahol az oldallap magassága az átfogó. Négyzet esetén a középvonal egyenlő hosszú a négyzet oldalával, vagyis a hosszú az is, ennek fele a/2, így a Pitagorasz-tétel:


(a/2)^2+M^2=m^2, vagyis

a^2/4+M^2=m^2.


Szóval, ha a Pitagorasz-tételt akarod felírni, akkor nem √2/2-t kell írnod, hanem a*√2/2-t, amit aztán majd négyzetre emelsz.

2013. dec. 12. 08:32
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Ezekszerint minden feladatnál az a lényge hogy pitagorasszal vagy szinusztetellel barmit ki lehet szamolni.
2013. dec. 12. 13:08