Légyszíves valaki sürgös lenne. Matek házi geometria csak az elindulás kellene?


egyik ...Egy rombusz kerülete 36 cm, az egyikátlója két 28 cm kerületű háromszögre bonja.Számítsd ki a rombusz területét!


másik... Egy paralelogrammát az egyik átlója két derékszögű háromszögre bontja.Számítsd ki a paralelogramma területét ,ha oldalai 220 és 221 cm hosszúak.



2013. dec. 11. 18:17
 1/1 anonim ***** válasza:

1. A rombusz kerülete 36 cm, és mivel rombusz minden oldala egyenlő, vagyis 9 cm hosszú. Ha az átló két 28 cm kerületű háromszögre bontja, akkor az átló hossza 28-2*9=10cm.


Most jön a neheze: a rombusz átlói felezik egymást, ráadásul merőlegesek egymásra, vagyis derékszöget zárnak be egymással. A két átló 4 derékszögű háromszögre bontja a rombuszt, ahol a befogók az átló felei; vagyis 5 és f/2 centiméter, ha az ismeretlen átlót f-fel jelöljük, átfogója a rombusz oldala, vagyis 9cm. Írjuk fel a Pitagorasz-tételt:


5^2+(f/2)^2=9^2

25+f^2/=4=81 /-25

f^2/4=56 /*4

f^2=224 /gyökvonás

f=14,97cm.


A rombusz területe: az átlók szorzata/2, így 10*14,97/2=74,85cm^2.


2. A feladatra három lehetőség adódik;


1. eset: a derékszögű háromszög átfogója az átló, ekkor befogói a paralelogramma oldalai, tehát a paralelogramma oldalai derékszöget zárnak be; ekkor a paralelogramma egyben téglalap is, így a területe 220*221=48620cm^2.


2. eset: a derékszögű háromszög egyik befogója az átló, másik befogója a rövidebbik oldal, ekkor felírható rá a Pitagorasz-tétel (az átlót f-fel jelöljük):


f^2+220^2=221^2

f^2+48400=48841 /-48400

f^2=441 /gyökvonás

f=21.


A paralelogramma területét kiszámolhatjuk úgy, hogy a két háromszög területét kiszámoljuk és összeadjuk. Mivel a paralelogramma középpontosan szimmetrikus, ezért két egybevágó (vagyis egyenlő területű) háromszögre bontja. Tehát a területe:


2*220*21/2=220*21=4620cm2


3. eset: a két befogó az átló és a hosszabbik oldal:


f^2+221^2=220^2

f^2=48841=48400 /-48841

f^2=-441


Ennek az egyenletnek nincs (valós) megoldása, így ez az eset nem áll fenn.

2013. dec. 11. 20:07