Valaki el tudná magyarázni, hogy x^2-y^2+2x-6y-25=0 -ból hogy lesz (x+1) ^2- (y+3) ^2=17? Mert nekem (x+1) ^2- (y+3) ^2=30 jön ki.


2013. dec. 10. 20:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Rendezzük egymás mellé az x-es és y-os tagokat:


x^2+2x-y^2-6y-25=0 /emeljünk ki az y-os tagokból -1-et:

x^2+2x-(y^2+6y)-25=0


Mind az x-es, mind az y-os tagot teljes négyzetté kell alakítanunk:


x^2+2x=(x+1)^2-1

y^2+6y=(y+3)^2-9, így az egyenlet:


(x+1)^2-1-((y+3)^2-9)-25=0 /zárójelbontás

(x+1)^2-1-(y+3)^2+9-25=0 /összevonás

(x+1)^2-(y+3)^2-17=0 /+17

(x+1)^2-(y+3)^2=17


Hát így.

2013. dec. 10. 20:30
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, így már érthető :)
2013. dec. 10. 20:36