Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt a feladatot, hogyan kell...

Ezt a feladatot, hogyan kell megoldani? Mit rontok el? sqrt (3x+13) <=x+1 Állítólag x>=4 a megoldása.

Figyelt kérdés

Nekem ez jön ki:


kikötés: x>-13/4


3x+13<=x^2+2x+1

0<=x^2-x-12


x1=3; x2=-4


2013. dec. 9. 10:59
 1/5 bongolo ***** válasza:

A négyzetreemelés behozhat hamis gyököt. Ezért négyzetreemelés előtt is kell egy másik kikötést is tenni az előjelek szerint. Most a bal oldal (gyök) mindig pozitív, ezért a jobb is az kell legyen, hisz a jobb oldal nagyobb vagy egyenlő a balnál.

x+1 ≥ 0

x ≥ -1


A két kikötésből ez a szigorúbb, tehát ezt kell használni.


A másodfokút nem fejezted be, csak az egyenlet gyökei jöttek ki. El is rontottad, mert -3 és +4 a két gyök a megoldóképletből.

Aztán az egyenlőtlenség miatt kell figyelni arra, hogy hogyan megy a parabola. Mivel a négyzetes tag előjele pozitív, ezért felfelé nyitott a parabola. Ha nagyjából lerajzolod, látod, hogy az értéke ≥ 0 itt lesz:

  x ≤ -3 VAGY x ≥ 4

(A két gyök között negatív)


A kikötés miatt csak a második intervallum jó: x ≥ 4

2013. dec. 9. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

a kikötés nem jó x>-13/3

3x+13=x^2+2x+1

0<xˇ2-x-12

gyökök 4 3

megoldás -13/3<x<4

a másik x>3

2013. dec. 9. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
-3 és 4 a két gyöke a másodfokú egyenletnek, tehát valahol a megoldóképletben előjelet rontasz.
2013. dec. 9. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
2-es vagyok az enyémet ne nézd kicsit összekuszáltam a megoldást bocsi
2013. dec. 9. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Tényleg a megoldóképlettel volt a baj.
2013. dec. 9. 11:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!