Pompas kérdése:

Egy kocka hat lapját hat színnel festjük ki, minden lapot különböző színnel. A festéshez használt színek: vörös, arany, sárga, zöld, kék és ibolya. Hány különböző módon festhetjük ki a kockát a hat színnel?


2013. dec. 8. 15:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Első meggondolásra 6!-féleképpen lehet befesteni. Most "forgassuk meg" ezt a kockát; először azt döntsük el, hogy melyik szín lesz alul (ami az asztallappal érintkezik), ezt 6--féleképpen tudjuk kiválasztani. Most az oldalsó lapokkal kell foglalkoznunk; amik nem párhuzamosak az asztal lapjával. Az oldalsó színeket 4-féleképpen tudjuk elrendezni, ha elforgatjuk a kockát, ekkor a színek sorrendje és egymáshoz való viszonyuk nem változik.


Tehát 6!/6/4=5*3*2=30-féleképpen lehet kifesteni.

2013. dec. 11. 08:18