1. ) Egy fotocellában az elektron kiszakitásához szükséges kilépési munka 3*1o -tizenkilencediken J. mekkora a m. eenergiája a kilépő e. ha a katódót 380nm hullámhossz. Ibolya?


1.feladathoz tartozik ez is : a. ) Mekkora a mozgási energiája a kiléppő elektronnak ha a katódót 38o nm hullámhosszúságú ibolya b. ) 760nm hullámhosszuságú vörös fény világitja meg?


2.)Mekkora a de Broglie-féle hullámhossza a tv képcsővében mozgő elektronnak ha a sebessége 75millió m/s??

Én ezt találtam hozzá nem tudom jó-e

Hullámhossz /(m*v)

V=75millió m/s

h=6,626*10 -harmicnegyediken Jsm



3. ) Egy elektron 1,636*10 a - tizennyolcadikon J energiát adott le egy foton kisugárzása közben. Mekkora volt a kisugárzott fény hullámhossza és frekvenciája?


4. ) A szabad neutronok fele 11perc alatt bomlik. Ezer szabad neutronból várhatóan hány bomlik el

a. ) 22 perc alatt

b. ) 44 perc alatt

c. ) 2 óra alatt



5. ) Mekkora az elektrosztatikus taszitóerő két proton között ha a távolságuk 10 a -tizedik m?


2012. máj. 30. 11:35
 1/3 bongolo ***** válasza:

A fotonos kérdésekhez: (1. és 3.)

A fény energiája: E = h·ν = h·c/λ

ν a frekvencia (=c/λ)

λ a hullámhossz

1 nanométer = 10^(-9) méter

c = 3·10^8 m/s a fénysebesség

h = 6,626·10^(-34) Js a Planck állandó


Ami energia kijön, abból le kell vonni a kilépési munkát, a maradék a mozgási energiája az elektronnak.


2)

de Broglie hullámhossz:

λ = h/p

ahol p a részecske impulzusa.

Relativisztikus sebességeknél az impulzus nem simán m·v, hanem:

p = γ·m0·v

m0 a nyugalmi tömeg (elektronnál 9,1·10^(-31) kg)

v a sebesség

γ a Lorentz tényező: γ = c/√(c² - v²)

2012. máj. 30. 16:52
 2/3 bongolo ***** válasza:

4)

A felezési idő azt jelenti, hogy anyi idő alatt elbomlik az eredeti mennyiség fele.

a) kétszeres felezési idő, mindkétszer elbomlik a fele, vagyis először a fele (500) aztán a maradék fele (250), összesen a 3/4-e (750) átlagosan. Szóval a negyede marad átlagosan.

b) 4-szeres felezési idő után a tizenhatoda marad (2^4=16), tehát elbomlik 15/16·1000 átlagosan

c) 2 óra az 120/11 darab felezési idő, ennyi idő után megmarad a neutronok 2^(120/11)-ed része, vagyis 1923-ad része, szóval várhatóan ezerből egy se marad (talán jobb azt mondani, hogy várhatóan egy fél neutron marad, de olyan nincs).


5)

Egy proton töltése q=1,6·10^(-19) C

Két töltés közti erő: F=k·q1·q2/R² (Coulomb törvény)

k = 9·10^9 Nm²/C²

R = 10^(-10) m


A többi már csak behelyettesítés.

2012. máj. 30. 17:03
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm hogy időt szántál a megoldásokra :) én is ezeket az eredményeket kaptam végül ki véve a 4.feladathoz nem úgy,hogy azt ki javitom :)
2012. máj. 30. 20:47