0, 009 mol/dm3 koncentrációjú CaCl2 oldatba AgCl rosszul oldódó port szórunk (L (AgCl) =5,6*10-13). Mekkorák lesznek az egyensúly beállta után a koncentrációk?

Segítenétek ebben a feladatban?

2013. dec. 7. 12:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Na most elvileg ezt a feladatot úgy kéne megoldani, hogy ugye van egy CaCl2 oldatunk és abba szórunk AgCl-t, ezért amikor az oldhatósági szorzatba behelyettesítünk, akkor az eleve jelenlévő kloridionok mellett számolni kéne az ezüst-kloridból származó kloridionokkal, tehát ezt lehetne felírni:


L(AgCl) = [Ag+] * [Cl-]

5,6*10^-13 = x * (0,018+x),


mert ugye 0,009 molos CaCl2 oldat kétszer ekkora kloridion-koncentrációt okoz + hozzá jön még az amit az ezüst klorid hozzáad. Én ezt az egyenletet megoldottam, és az jött ki, hogy az ezüst klorid koncentrációja 9 nagyságrenddel kisebb mint a kalcium-kloridé, ezért nyugodtan felírhatunk egy ennél egyszerűbb egyenletet is, amiben nem vesszük figyelembe az AgCl által szolgáltatott kloridionok mennyiségét (10^-11 nagyságrendű, ezért elhanyagoljuk mert a kalcium kloridé 10^-2-es). Az egyszerűsített egyenlet:


L = [Ag+] * [Cl-]

5,6*10^-13 = [Ag+] * 0,018 ahonnan [Ag+] = 3,11*10^-11 mol/dm3

2013. dec. 7. 14:11
 2/4 A kérdező kommentje:
És akkor ebből, hogy jön ki a koncentráció? Nem értem, bocsi.
2013. dec. 7. 16:57
 3/4 anonim ***** válasza:
Hát, mivel az oldhatósági szorzat egyenletébe eleve koncentrációkat kell beírni (szögletes zárójellel jelöltem), ezért amit az kiköp az egyben a megoldás is. Tehát gyakorlatilag erre a kérdésre az a válasz, hogy a Cl ion koncentráció gyakorlatilag maradt 0,018 mol/dm3 (valójában ehhez hozzájön még 3,11*10^-11 de azt elhanyagoltam), az ezüstioné pedig 3,11*10^-11 mol/dm3. A kalciummal meg nem történt semmi, maradt 0,009 mol/dm3.
2013. dec. 7. 17:05
 4/4 A kérdező kommentje:
Oooooh, most már értem, köszi!
2013. dec. 7. 22:14