Hány mg Mg (OH) 2 tud feloldódni 200 cm3 pH=10,2 NaOH oldatban? L (Mg (OH) 2) =1,2*10-11

Valaki segítene? Köszi előre

2013. dec. 5. 19:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Az L oldhatósági szorzat definíció szerint az oldat iontartamlának szorzata a megfelelő sztöchiometriai hatványon. Jelen esetben L = [Mg2+]*[OH-]^2. De mivel itt NaOH oldatban akarok Mg(OH)2-t feloldani, ezért az oldatban már eleve van OH- ion. Lássuk mennyi. Ha pH=10,2 akkor pOH=3,8, ahonnan [OH-]=10^(-3,8)=1,585*10^(-4) mol/dm3. Behelyettesítve az oldhatósági szorzatba (a 10 hatványait mostantól exp-pel jelölöm):


1,2exp-11 = [Mg2+] * (1,585exp-4)^2


Ebből [Mg2+] = 4,777exp-4 mol/dm3 Na most nekünk van 200 cm3 = 0,2 dm3 ilyen oldatunk, lássuk ez hány mol magnézium-iont jelent. n=c*V = 4,777exp-4 * 0,2 = 9,554exp-5 mol. Ennyi mol Mg(OH)2 oldódik fel. Ennek tömege pedig m = n*M = 9,554exp-5 * 58,3 = 5,57exp-3 gramm, azaz 5,57 mg.

2013. dec. 5. 21:56