Sziasztok !

10.-es vagyok, és a másodfokú egyenletet tanuljuk.

A sima egyenlettel valót meg tudom oldani, viszont a törtes egyenlet problémát jelent. Segítenétek?

Nem kérem, sőt nem is akarom, hogy helyettem csináljátok meg, csak kéne egy kis segítség.


Ugye van az egyenlet, ami így néz ki :


[link]


Itt a nevezőre " kötök ki " ? tehát...

x-3 nem egyenlő 0 ?

x+3 nem egyenlő 0 ?


Illetve, második lépés ként közös nevezőre hozom (?) Akkor pedig mi lesz a közös nevező? Vagy hogyan csinálom?

Mert azt tudom, hogy miután megvan, akkor " csak " beszorzom, tehát csak a számlálót írom le, és onnan folytatom úgy, mintha rendes egyenlet lenne... de addig hogyan jutok el?

Előre is köszönöm a segítséget !



#matematika #egyenlet #törtesegyenlet
2013. nov. 27. 19:12
 1/5 anonim ***** válasza:

Régen volt már matek órám.... de úgy kell hogy, beszorzod mind a két oldalt x-3al és x+3al, a bal oldalon ugye egyszer lesz (x-3)*(x+3) + (x+3)*(x-3) = 9*(x+3)*(x-3) ( a nevezőket írtam)

(x-3)*(x+3) <- ez ugye (a+b) * (a-b) alapú, ez egy nevezetes azonosság, fejből nem tudom mi, nézz utána. átírod, megvan a közös nevező, utána meg már tudni fogod. :)

2013. nov. 27. 19:17
 2/5 anonim ***** válasza:

A közös nevező a nevezők szorzata, azaz 9*(x-3)*(x+3)

Beszorozva a közös nevezővel:


9*(x+3)*(x+3)+9*(x-3)*(x-3)=4*(x+3)*(x-3)


Innen tovább már menni fog?

2013. nov. 27. 19:19
 3/5 A kérdező kommentje:
hm, azt hiszem innentől már menni fog. Nagyon szépen köszönöm :) Ment a zöld :)
2013. nov. 27. 19:29
 4/5 anonim ***** válasza:

9(x+3)^2+9(x-3)^2=4(x^2-9)

9(x^2+6x+9)+9(x^2+6x+9)=4x^2-36

9x^2+54x+81+9x^2-51x+81=4x^2-36

18x^2+162=4x^2-36 /-4x^2+36

14x^2+198=0 /÷2

7x^2+99=0 /-99

7x^2=-99

x^2=-99/7

Nincs a valós számok halmazán olyan szám, amelynek négyzete negatív.

Megoldás a komplex számok halmazán: x=-3i*GYÖK(11/7) VAGY x=3i*GYÖK(11/7)

2013. nov. 27. 19:30
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy szám és reciprokának összegére érvényes a következő egyenlőtlenség:

a/b + b/a >=2

Mivel a kiírt feladat ennek nem tesz eleget, nem lehet valós megoldása.

A jobb oldalon 9/4-et véve biztos normális eredményt kapsz.

2013. nov. 27. 20:08