Matek házi! Hogyan kell ezt megcsinálni?


1. F:X |----> -3X

2. G (X) = 5 X

3. i (x) = -4X


ezeket koordináta rendszerbe kell megcsinálni, nem kell hozzá táblázat... Én ezt annyira nem értem.


Van még 1 feladat. (4.) 1 db újság 170 ft. Mennyibe kerul 2,3,4,5,6,7,X db újság? Itt hogyan kell felírni a hozzárendelési szabályt?



2013. nov. 20. 23:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha nem érted, akkor csak kell hozzá az a táblázat :)


Írj fel pár egymást követő számot;általában úgy szokták, hogy a 0 középen van, például -3; -2; -1; 0; 1; 2; 3

Most ezeket helyettesítsük be x helyére, és végezzük el a műveleteket:


x=-3: -3*(-3)=9

x=-2; -3*(-2)=6

x=-1; -3*(-1)=3

x=0; -3*0=0

x=1; -3*1=-3

x=2; -3*2=-6

x=3; -3*3=-9


Ezeket a pontokat kell ábrázolnunk a koordináta-rendszerben: (-3;9) (-2;6) (-1;3) (0;0) (1;-3) (2;-6) (3;-9). Ezeket a következőképp kell ábrázolni: az x-tengelyen megkeressük az egyik behelyettesített számot (pl. a -3-at), majd a hozzá tartozó értékkel lépdelünk az y-tengellyel párhuzamosan; ha pozitív, akkor felfelé, ha negatív, akkor lefelé; ebben az esetben 9-et lépünk felfelé.


Mivel tudjuk, hogy ezeknek a függvényeknek képe egyenes, így egy vonalzóval összeköthetjük a pontokat, megkapva a függvény képét.


A másik kettőt ugyanígy.


Az újságosnál:


Nézzük meg, hogy mi történik:


0 újság ára 0*170=0 Ft

1 újság ára 1*170=170 Ft

2 újság ára 2*170=340 Ft

3 újság ára 3*170=510 Ft

4 újság ára 4*170=680 Ft

5 újság ára 5*170=850 Ft

6 újság ára 6*170=1020 Ft

7 újság ára 7*170=1190 Ft.

.

.

.


Látható, hogy úgy számoltuk ki az újságok árát, hogy a darabszámot megszoroztuk az árával. Így


x újság ára x*170=170x Ft, és ez lesz a hozzárendelési szabály;


x|->170x

2013. nov. 20. 23:50
 2/2 Regisztrátor ***** válasza:

Ezek lineáris függvények, azon belül egyenes arányosságok. Mindhárom átmegy az origón (ahol a két tengely metszi egymást)

Az ilyen függvényeket 2 pont összekötésével lehet ábrázolni. Jelenleg az egyik a (0;0) vagyis az origó. (mindháromnál)

A másikat úgy kapod, hogy

F: 1 egységet lépsz jobbra és 3-at le. (1,-3) pont

G: 1 egység jobbra, 5 fel (1;5)

I: 1 egység jobbra, 4 le (1;-4)


Azért ennyit, mert az X előtti együttható a meredekség, amit ha tört alakban felírsz, máris látod, mennyit kell lépni.

Pl: ha 5x szerepel, akkor 5 = 5/1 vagyis egyet előre 5 fel

Pl2: ha -2/3x szerepel, akkor -2/3 vagyis 3 előre, 2 LE (mert negatív)


4. feladat: 2: 2×170 3: 3×170 4: 4×170 ...X db: X×170

2013. nov. 21. 00:01