ax(négyzet) + 2x +3= 0

x(négyzet) +bx + 2 = 0

x(négyzet) - 4x + c = 0


Állapítsuk meg a paramétereket úgy hogy:

A, két különböző valós gyöke legyen

B, egy valós gyöke legyen

C, ne legyen megoldása a valós számok körében


2013. nov. 20. 15:32
 1/3 anonim ***** válasza:

A megoldóképletben van egy tag: ±√(b^2-4ac) (amennyiben az egyenlet ax^2+bx+c=0 alakú). Az dönti el, hogy hány gyöke van, hogy a gyökjel alatt milyen szám van.


Ha a gyök alatti (D, mint diszkrimináns)kifejezés:


-D>0, akkor két gyöke van, mivel ebből a számból gyököt vonva egyszer hozzáadjuk, egyszer kivonjuk a képletben (a ± miatt)


-D=0, akkor 1 gyöke van, amit kétszeres gyöknek nevezzük (mivel √0=0, és ezt kivonva meg hozzáadva ugyanazt az eredményt kapjuk; az ilyen kifejezéseket felírhatjuk (x-k)^2=0 alakban, ahol k gyöke az egyenletnek)


-D<0, akkor nincs valós gyöke (mivel negatív számból nem tudunk gyököt vonni).


Ezek alapján meg tudod már oldani a feladatokat?

2013. nov. 20. 15:50
 2/3 A kérdező kommentje:
Kiszámolni ki tudom csak azt nem értem hogy a könyvbe ez 3 külön feladat és mind a 3 hoz fel van sorolva az A, B , C szóval azt nem értem hogy 1 feladatot hogy oldok meg 3 féle képpen
2013. nov. 20. 15:54
 3/3 anonim ***** válasza:

Az A résznél azt írod fel, hogy D>0, a B résznél D=0, a C résznél D<0. Mindegyiknél kiszámolod az egyenlőtlenséget és kész is vagy.


Az elsőt megcsinálom, hogy lásd:


ax^2+2x+3=0


Ebben az esetben még egy "0. lépést" meg kell lépnünk; ha a=0, akkor ez nem értelmezhető másodfokú egyenletként. Ha a =0, akkor 2x+3=0 egyenlethez jutunk, aminek 1 valós megoldása van (ezt majd a B résznél kell feltüntetnünk).


A: két valós gyök, vagyis D>0


A már tanult módon behelyettesítünk; a=a, b=2, c=3:


2^2-4*a*3>0

4-12a>0

4>12a

4/12=1/3>a, vagyis ha a<1/3, akkor lesz két valós gyöke az egyenletnek.


A másik két feladatnál is ugyanezt kell felírni, csak a B résznél a relációs jel =-re vált, a C résznél <-re, és ugyanúgy kell mindent megoldani (ez egy speciális eset, mivel mint már az előbb írtam, a B résznél az a=0-t is fel kell tüntetnünk).


Így már érthető?

2013. nov. 20. 16:02