Hogyan kell kiszámolni ezt az egyenletet? 8. osztály


10x+50+x=10x+x+5*8/3


Abban nem vagyok biztos hogy van-e zárójel benne. A feladat így szól: Egy kétjegyű szám egyik jegye 5-tel nagyobb a másiknál. Ha a jegyeket felcseréljük, az új szám az eredetinek 8/3-szorosa lesz. Melyik ez a szám?


Ez az én egyenletem, nem biztos hogy jó. HELP


2013. nov. 13. 16:48
 1/4 anonim ***** válasza:
2013. nov. 13. 16:59
 2/4 anonim ***** válasza:

Eredeti szám: 11x+5

Felcserélt: 11x+50


Egyenlet: 11x+5=(11x+50)*8/3


Igen, kell zárójel. Mondjuk a feladatból nem derül ki egyértelműen hogy melyik a nagyobb, így majd a másik esetet is fel kell majd írnunk. Először szorozzunk 3-mal:


3(11x+5)=8(11x+50) /zárójelbontás

33x+15=88x+400 /-33x

15=55x+400 /-400

-385=55x /:55

-7=x


Így az eredeti szám a -72, felcserélt: -27, ellenőrzés: -27*8/3=-72, tehát ez jó megoldás.


Másik eset:


Eredeti szám: 11x+50

Felcserélt: 11x+5, ekkor


11x+50=(11x+5)*8/3 /*3

3(11x+50)=8(11x+5) /zárójelbontás

33x+150=88x+40 /-33

150=55x+40 /-40

110=55 /:55

2=x


Tehát az eredeti szám a 72, felcserélt a 27: 27*8/3=72, tehát ez is jó megoldás.

2013. nov. 13. 17:00
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Már csak annyi a kérdésem hogy miért 3-mal kell megszorozni az első tagot és miért 8-cal a másodikat? Előre is köszi!
2013. nov. 13. 17:13
 4/4 anonim ***** válasza:
csak elvégezte az egyenletet... beszorzott 3-al, hogy eltűnjön a tört.
2013. nov. 13. 20:46