Csökkenő keresztmetszetben csökken a nyomás? Ha igen, akkor ez miért nem igaz a fojtásokra?


Fizika órán vettük, hogy a hidraulikus rendszerek (pl. mezőgépek, daruk, stb.) fojtásakor a fojtáson megnő a nyomás, mivel a folyadék ellenállásba ütközik.


Azonban a Venturi cső is egy fojtás, ahol a szűkülő keresztmetszetben felgyorsul a közeg, így a nyomása csökken.


Ez a két elmélet nem mond ellent egymásnak?


Vagy az a különbség, hogy a Venturi csőben a konfúzor, diffúzor miatt lassan változik a keresztmetszet, míg a fojtáson hirtelen?


Én eddig logikusan úgy gondoltam,hogy ha pl. egy slag végét befogom, akkor a víz felgyorsul és a nyomása csökken, de a fojtásos elmélet alapján lehet, hogy mégiscsak nő a nyomás?


2013. nov. 17. 11:04
 1/1 anonim válasza:

Az első kérdés statikus, a második dinamikus esetre vonatkozik, és ez a különbség.

(1.) Hidraulika:

p=F/A, és F=állandó, tehát ahol "A" kisebb, ott "p" nagyobb. Mint a kés éle esetén.


(2.) Áramlástan:

A tömegáram és a térfogatáram állandó.


Ró*c*A=állandó (c=áramlási sebesség)

Folyadéknál Ró=állandó, de amit te írsz, az légneműre vonatkozik, ahol a sűrűség csökkenésével természetesen a gáz nyomása is csökken.

2013. nov. 17. 11:50