Sziasztok. Ez az egyik feladat matek háziban:
Melyik nagyobb? A 4 a mínusz 3-kon, vagy a 3 a mínusz 4-ken?
Hogy kell megcsinálni? Közös prímtényezőre sem lehet hozni úgy látom.:S
2013. nov. 14. 17:48
1/4 anonim válasza:
Tudni kell, hogy mit jelent a mínusz a hatványkitevőben; ha a hatványkitevő negatív, akkor ennek a hatványnak az értéke egyenlő a pozitív kitevőjű hatvány reciprokával, például 9^(-3)=1/9^3
Itt:
4^(-3)=1/4^3=1/64
3^(-4)=1/3^4=1/81
Innen már ki tudod számolni, hogy melyik a nagyobb?
Lehet általánosítani; legyen x és y pozitív hatvány. Ha x≥y, akkor x^(-1)≤y^(-1).
Másképp: két pozitív szám esetén a nagyobb számnak kisebb a reciproka.
2/4 anonim válasza:
4^(-3) = 1/4^3 = 1/72
3^(-4) = 1/3^4 = 1/81
=>
4^(-3) > 3^(-4)
3/4 anonim válasza:
bocs. Most látom, hogy hibáztam.
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :D Most beugrott, hogy vettünk ilyet :)
2013. nov. 14. 17:57