Matek - Melyik hatvány nagyobb?


Sziasztok. Ez az egyik feladat matek háziban:


Melyik nagyobb? A 4 a mínusz 3-kon, vagy a 3 a mínusz 4-ken?


Hogy kell megcsinálni? Közös prímtényezőre sem lehet hozni úgy látom.:S



2013. nov. 14. 17:48
 1/4 anonim ***** válasza:

Tudni kell, hogy mit jelent a mínusz a hatványkitevőben; ha a hatványkitevő negatív, akkor ennek a hatványnak az értéke egyenlő a pozitív kitevőjű hatvány reciprokával, például 9^(-3)=1/9^3


Itt:


4^(-3)=1/4^3=1/64

3^(-4)=1/3^4=1/81


Innen már ki tudod számolni, hogy melyik a nagyobb?


Lehet általánosítani; legyen x és y pozitív hatvány. Ha x≥y, akkor x^(-1)≤y^(-1).


Másképp: két pozitív szám esetén a nagyobb számnak kisebb a reciproka.

2013. nov. 14. 17:54
 2/4 anonim ***** válasza:

4^(-3) = 1/4^3 = 1/72

3^(-4) = 1/3^4 = 1/81

=>

4^(-3) > 3^(-4)

2013. nov. 14. 17:55
 3/4 anonim ***** válasza:
bocs. Most látom, hogy hibáztam.
2013. nov. 14. 17:56
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :D Most beugrott, hogy vettünk ilyet :)
2013. nov. 14. 17:57