Jelöld a kétféle klór izotóp atomot számítsd ki az egyes izotóp atomok százalékos arányát, az átlagos relatív atomtömeg ismeretében (35,46) Hány db van az egyes izotóp atomokból a megadott klórgázban? Hányféle Cl2 molekula lehet a gázban és miért? Milyen molekulatömegű klór molekulából lehet a legtöbb, és miért?2013. nov. 14. 11:18
1/1 anonim válasza:
A két izotóp a 35-ös tömegszámú klórizotóp és a 37-es tömegszámú. Ezek jelölés úgy történik, hogy a vegyjel (Cl) előtt fentre írod a tömegszámot (35 illetve 37) és alulra meg a rendszámot, ami mindkét esetben ugye 17. Az arányokat én ezzel az egyenlettel számoltam ki: X*34,96885 + (1-X)*36,9659 = 35,46. És X-re -amivel a könnyebbik izotópot jelöltem- kijött 0,75406, vagyis abból van 75,406% míg a másikból van: 1-X=0,24594 vagyis 24,594%. A darabszámok meg ugye: összesen van 2*3*10^23-on db klóratom, vagyis pont 1 mól klóratom. Ebből 6*0,75406*10^23-on darab a 35-ös tömegszámú izotóp, vagyis 4,52436*10^23. És a másikból meg van 6*0,24594*10^23-on darab, vagyis 1,47564*10^23 darab klóratom. És ugye a gázban 3 féle molekula van, mert lehet két 35-ös izotópból is, meg lehet két 37-esből is, meg egy ilyen, egy olyanból is. Hogy melyikből lehet a legtöbb, azt szertintem a biológiában használatos Hardy-Weinberg szabályhoz hasonlóan kell itt is kiszámolni, vagyis: p+q=1 p=0,75406 q=0,24594, és akkor p^2(35Cl2)=0,75406^2=0,5686; q^2(37Cl2)=0,24594^2=0,0605; 2pq(35Cl-37Cl)=2*0,75406*0,24594=0,3709. Vagyis azokból a klórmolekulákból van a legtöbb, amelyekben két 35-ös tömegszámú klórizotópatom kapcsolódik össze.