CH2-C-COOH
|
OH
2013. nov. 13. 21:04
1/5 A kérdező kommentje:
Az OH csoport a középső szénatomhoz kapcsolódik, csak valamiért nem engedte a space-eket ..
2013. nov. 13. 21:05
2/5 anonim válasza:
De úgyse jó a képlet, mert CH3-CH(OH)-COOH a helyes képlet, hiszen a molekula minden szénatomja 4 vegyértékű, és így a láncvégi szénatomokhoz 3 hidrogénatom tud kapcsolódni, mert csak egy vegyértékkel kapcsolódik a szomszédos szénhez a láncvégi szénatom, és így a 4 vegyértékből 4-1=3 megmarad, amikkel hidrogénekhez kapcsolódik. Ez amúgy a CH3- (=metil) csoport. A láncközi szénatomnál lenne az, amit te írtál a -CH2- (=metilén) csoport, mert ott már 2 irányban is szomszédos szénatomokhoz kapcsolódik az adott szénatom is, és így hidrogénekre marad: 4-2=2 vegyértéke. De ebben a molekulában nincs is ilyen szén, mert a középső szénatomnál elágazás van, és ott már 3 szomszédja van az adott szénatomnak, és így már csak 4-3=1 vegyértéke marad hidrogénatomra. Az oxidációs számokat meg onnan tudod megállapítani, hogy azt kell tudni, hogy a szén elektronegítivitása 2,5. Ezt a periódusos rendszerből tudod kinézni. Ha ennél kisebb elektronegativitású elem kapcsolódik hozzá -és a hidrogén az ilyen, hiszen annak csak 2,1 az elektronegativitása-, akkor az elektront küld a szénnek, ha pedig nagyobb elektronegativitású -itt az oxigén az ilyen, mert annak 3,5 az elektronegítivitása- az meg elektront vesz el a széntől. A szomszédos szenek, -meg mivel saját magával minden elemnek megegyezik ugye az elektronegativitása- se nem küldenek, se nem vesznek el elektront, tehát 0 járulékot adnak. Így a láncvégi szénatom (metilcsoport szénatomja) 3 elektront kap a 3 hidrogéntől és mivel az elektronok negatív töltésűek, ezért ennek a szénnek -3 lesz az oxidációs száma. A láncközinek 0 lesz, mert ugye a két szomszédos szén eleve nem számít, a hidrogéntől meg ugyan kap egy elektront, de az oxigén meg elvesz egyet és így 0+0+1-1=0 elektront kap. És a karboxilcsoportbeli szénatomé pedig: +3 lesz, mert attól mindkét oxigén elvesz elektront, csak azt kell még tudni, hogy amelyik kettős kötéssel kapcsolódik hozzá, az elvesz kettőt, a hidroxilcsoport oxigénje meg még egyet vesz el, tehát összesen 3 elektront veszt a szén, és mivel az elektronok negatív töltésűek, így a veszteségük pozitív töltésfelhalmozódást okoz, és így lesz ott a szén oxidációs száma +3.
3/5 anonim válasza:
Még annyit, hogy az elágazásnál lévő csoport -CH= a metin csoport. Tehát metil, metilén, metin a sorrend a csökkenő hidrogéntartalom, és növekvő szabad vegyértékek száma szerint. CH3-, -CH2-, -CH=. Láncvégi, láncközi, elágazási szénatom. Kérlek jelezz vissza, hogy érted-e, és lécci pontozz fel, ha igen.
4/5 A kérdező kommentje:
Köszi, azért nem kellett volna ennyire szájbarágósnak lenni, mert a CH2-t csak elírtam.
2013. nov. 14. 19:15
5/5 A kérdező kommentje:
és a CH-t is
2013. nov. 14. 20:29