standard állapotú butén butadién gázelegy 15cm3 -e 16cm3 azonos állapotú klórgázt addicionál mi az eredeti gázelegy térfogatszázalékos összetéle?
2013. nov. 12. 16:35
 1/1 anonim ***** válasza:

Mivel a buténben (CH3-CH=CH-CH3) csak 1 db kettős kötés van, ezért ez 1 db klórmolekulával addícionál: CH3-CH=CH-CH3 + Cl2 -> CH3-CHCl-CHCl-CH3. Vagyis valamennyi butén UGYANANNYI mól klórral egyesül. De mivel a gázok térfogata arányos az anyagmennyiséggel ezért ez az egyenlőség térfogatra is igaz, tehát valamennyi butén UGYANAKKORA térfogatú klórral egyesül.


Míg ezzel ellentétben a butaDIénben 2 db kettős kötés van (Erre utal a DI): CH2=CH-CH=CH2 és ezért ez már 2 db klórmolekulát addícionál: CH2=CH-CH=CH2 + 2 Cl2 -> CH2Cl-CHCl-CHCl-CH2Cl. Vagyis valamennyi butadién KÉTSZER ANNYI (mól, de tudjuk hogy térfogatra is igaz ez) klórral egyesül.


És akkor fel tudjuk írni, hogy ha X-szel elnevezem a gázelegy butén tartalmát, akkor 15-X-szel tudom jelölni a butadién tartalmát. És X buténnel szintén X térfogat Cl2 addícionál, míg (15-X) butadiénnel kétszer ennyi, vagyis 2*(15-X) mól klór egyesül. És akkor fel tudjuk írni, hogy X+2*(15-X)=16, mert ugye meg van adva, hogy a klórgáz térfogata 16 cm^3. És az egyenletet, ha megoldjuk kijön 14 cm^3. Ez a butén térfogata, mert azt neveztük el X-szel. A butadiéné pedig 15-X=15-14=1 cm^3. És akkor ebből már könnyedén megkapjuk a térfogatszázalékos összetételt, ami: buténre: (14/15)*100%=93,33%, és a butadiénre pedig: (1/15)*100%=6,67%. És ha a kettőt összeadjuk, akkor épp 100%-ot kapunk, vagyis stimmel. Remélem érhető voltam, kérlek pontozz fel ha igen.

2013. nov. 14. 01:35