Az (1-x) ^ (-1/2) - (1-x) a mínusz egy ketteden - egyenletet hogy lehetne egyszerűsíteni?


2013. nov. 12. 15:55
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez nem egyenlet...


Tudni kell, hogy


-ha a kitevőben negatív szám szerepel, akkor az egyenlő a pozitív hatvány reciprokával

-ha a kitevőben törtszám van, akkor felírható gyök hatványozása alakban úgy, hogy a hatvány számlálójával négyzetre emelünk, nevezőjével gyököt vonunk:


(1-x)^(-1/2)-(1-x)^(-2)=1/√(1-x)-1/(1-x)^2


Az első tagot gyöktelenítjük: 1/√(1-x)=1/√(1-x)*√(1-x)/√(1-x)=√(1-x)/(1-x), ekkor már látható, hogy a közös nevező az (1-x)^2 lesz:


(1-x)*√(1-x)/(1-x)^2-1/(1-x)^2=((1-x)*√(1-x)-1)/(1-x)^2, vagyis ((1-x)^(3/2)-1)/(1-x)^2, ennél egyszerűbb alakra nem hozható.

2013. nov. 12. 17:07