2013. nov. 12. 15:55
1/1 anonim válasza:
Ez nem egyenlet...
Tudni kell, hogy
-ha a kitevőben negatív szám szerepel, akkor az egyenlő a pozitív hatvány reciprokával
-ha a kitevőben törtszám van, akkor felírható gyök hatványozása alakban úgy, hogy a hatvány számlálójával négyzetre emelünk, nevezőjével gyököt vonunk:
(1-x)^(-1/2)-(1-x)^(-2)=1/√(1-x)-1/(1-x)^2
Az első tagot gyöktelenítjük: 1/√(1-x)=1/√(1-x)*√(1-x)/√(1-x)=√(1-x)/(1-x), ekkor már látható, hogy a közös nevező az (1-x)^2 lesz:
(1-x)*√(1-x)/(1-x)^2-1/(1-x)^2=((1-x)*√(1-x)-1)/(1-x)^2, vagyis ((1-x)^(3/2)-1)/(1-x)^2, ennél egyszerűbb alakra nem hozható.