Mi a 1/x + x/5 kifejezés minimuma? Miért?

Előre is köszönöm a válaszokat!
2013. nov. 10. 13:26
 1/3 anonim ***** válasza:
73%
Ahol a derivált előjelet vált (- -> +) ott a minimum.
2013. nov. 10. 13:39
 2/3 anonim ***** válasza:

f(x) = 1/x + x/5


(f/g)' = (f'g-g'f)/g² deriválási szabályt alkalmazva:


f'(x) = 1/5 - 1/x²

f'(x) = 0

x² = 5

x = ±√5


Behelyettesíted ezt a két x-et az f''(x)-be. Ahol a függvény értéke nagyobb, mint nulla, minimum hely lesz, ahol kisebb, mint nulla, maximum hely lesz.


f''(x) = 2/x³

f''(√5) = 2/(√5)³ > 0, tehát x = √5 minimum hely.

f''(-√5) = 2/(-√5)³ < 0, tehát x = -√5 maximum hely.


(A harmadik derivált nem nulla)


Az általad felírt kifejezés lokális minimuma tehát x = √5.

2013. nov. 10. 14:14
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm, majd megpróbálom megérteni... :D (még nem tanultunk deriválni....)
2013. nov. 10. 16:13