Fizika házi (molekuláris hőelmélet)?


Egy sivatagi homokvihar alkalmával a levegőben 90 km/h sebességgel repülő homokszemcsék ütköznek a sebességre merőleges sátorlapnak. Az áramló levegőben köbméterenként 400 gramm tömegű homok van.

Mekkora nyomást fejtenek ki a homokszemek a sátorlapra, ha asz ütközésüket rugalmatlannak vesszük?


***


Van egy elképzelésem, hogy hogyan kell, de nem az jön ki, ami hátul van --> megoldás: 250Pa


Valaki segítség :(



2013. nov. 8. 13:47
 1/6 anonim válasza:
A homokszemek sebességét váltsd át m/s-ra, lehet ez volt a hibád!
2013. nov. 8. 16:36
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem, azt is átváltottam, meg a grammot kilogrammra, mert ugye az erőt kell kiszámolni, abból az F/A=p.

Szerintem legalábbis, de így nem jön ki aminek kellene...

2013. nov. 8. 18:50
 3/6 bongolo ***** válasza:

v = 25 m/s

m/V = 0,4 kg/m³

Nézzünk egy 1 m²-es felületet. Annak másodpercenként 25 m³ homok repül neki. Ennek tömege 25·0,4 = 10 kg.

A homok lendülete teljesen átadódik a sátorlapnak (mert a sátorlap tömege sokkal nagyobb a homok tömegénél), tehát

Δp = m·v = 250 kg·m/s

Mindez 1 másodperc alatt, tehát Δt = 1 s

Mivel F=Δp/Δt ezért F=250 N

Mindez 1 m² felületen történt, tehát a nyomás 250 N/m² = 250 Pa.

2013. nov. 8. 22:55
 4/6 anonim válasza:
Miért pont 25 m3 ezt nem értem...
2013. nov. 11. 16:23
 5/6 anonim válasza:
1 m^2-nek 25 m/s-mal megy a homok, egy másodperc alatt.
2013. nov. 11. 16:59
 6/6 bongolo ***** válasza:
58%
1 másodperc alatt egy homokszem 25 méterre repül el. A szomszédai is követik persze. Így másodpercenként egy 25 méter hosszú négyzet alapú hasáb repül neki a sátorlap 1 m²-es felületének, az a hasáb pedig 25m · 1m² = 25 m³
2013. nov. 11. 18:11