van-e olyan oldal ami elmagyarázni ,hogy mikor merre kell lépkeni a kordináta rendszerbe nem kell olyan nagyon bonyolult feladatokra gondoloni pl: xI->-3+3, xI-> (x)-32013. nov. 7. 16:14
1/2 anonim válasza:
Nem kell sehova lépkedni...
Tudjuk, hogy ezeknek a képe egyenes, és azt is, hogy két pont egyértelműen meghatároz egy egyenest, vagyis elég két pontot kiszámolnunk:
x->-3x+3 (gondolom, hogy lemaradt az x). Tetszőleges 2 (egymástól különböző) x-értékre kell kiszámolnunk, hogy ábrázolhassuk a függvényt:
nézzük: x=0-ra a a függvény értéke -3*0+3=0, tehát a koordinátarendszerben bejelöljük a (0;3) pontot (az origótól 0-t megyünk jobbra, 3-at fel).
ha x=1, akkor a függvény értéke -3*1+3=0, vagyis az (1;0) pontot kell bejelölnünk (1-et jobbra, 0-t le)
Ezt a két pontot összekötve megkapjuk az egyenes képét.
A másik példánál ugyanez a helyzet.
2/2 Tom Benko válasza:
Ha lineáris a függvény, akkor egyszerű a dolog: Az a tag, amelyikben nincs x, mutatja, hogy az y (azaz a függőleges) tengelyen honnan indulsz. Az x-es tagban a számot átalakítod törtté. Eme tört nevezője mutatja, hogy vízszintesen mennyit kell lépned, a számlálója pedig, hogy függőlegesen. Ha negatív, akkor lefelé, ha pozitív, akkor fölfelé.