Hogyan kell kiszámolni a nitrogén-dioxid sűrűségét?


T=293 K

p=101325 Pa



2013. nov. 4. 20:50
 1/2 anonim ***** válasza:

3 képlet ismerete szüskéges:


1. n = m/M, a szokásos anyagmennyiség számítós képlet

2. ró = m/V, szintén gyakori sűrűségszámításos képlet.

3. pV = nRT egyetemes gáztörvény, ahol R a gázállandó: 8,314


Ebbe a gáztörvénybe helyettesítsük be az anyagmennyiséget (1):


pV = m/M *RT , másképpen írva pV = mRT/M --->//osszuk az egyenletet V-vel


p = mRT/MV, másképpen írva p = (m/V) * RT/M


Ebben m/V éppen a ró sűrűséggel egyezik meg a 2. alapegyenlet miatt, tehát:


p = róRT/M


Itt még beszorozhatunk M-mel hogy szebb legyen:


p*M = ró*R*T


A nitrogén-dioxid M moláris tömege: 14+2*16= 46 g/mol. Behelyettesítve:


101325 * 46 = ró * 8,314 * 293


ró= 1913,36 g/dm3 =~ 1,9314 g/cm3

2013. nov. 4. 21:36
 2/2 anonim ***** válasza:
Az utolsó sor mértékegységét elrontottam. A térfogat alapegysége a m3, tehát a megoldás számszerűleg jó csak le kell osztani ezerrel.
2013. nov. 4. 22:59