T=293 K
p=101325 Pa
2013. nov. 4. 20:50
1/2 anonim válasza:
3 képlet ismerete szüskéges:
1. n = m/M, a szokásos anyagmennyiség számítós képlet
2. ró = m/V, szintén gyakori sűrűségszámításos képlet.
3. pV = nRT egyetemes gáztörvény, ahol R a gázállandó: 8,314
Ebbe a gáztörvénybe helyettesítsük be az anyagmennyiséget (1):
pV = m/M *RT , másképpen írva pV = mRT/M --->//osszuk az egyenletet V-vel
p = mRT/MV, másképpen írva p = (m/V) * RT/M
Ebben m/V éppen a ró sűrűséggel egyezik meg a 2. alapegyenlet miatt, tehát:
p = róRT/M
Itt még beszorozhatunk M-mel hogy szebb legyen:
p*M = ró*R*T
A nitrogén-dioxid M moláris tömege: 14+2*16= 46 g/mol. Behelyettesítve:
101325 * 46 = ró * 8,314 * 293
ró= 1913,36 g/dm3 =~ 1,9314 g/cm3
2/2 anonim válasza:
Az utolsó sor mértékegységét elrontottam. A térfogat alapegysége a m3, tehát a megoldás számszerűleg jó csak le kell osztani ezerrel.