5m/m% szennyezést tartalmazó szilárd NaCl-ból hány g szükséges 5dm3 25 m/m%-os sűrűség =1,13g/cm3 NaCl oldat készítéséhez?

Köszi előre is a segítséget.
2013. nov. 4. 19:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Itt visszafelé kell gondolkozni. Először a térfogatból (V=5dm^3) és a sűrűségből (rhó=1,13 g/cm^3) -a mértékegységek összeférhetővé tétele után- kiszámolom a szükséges oldat tömegét: mo. Ebből és a m/m% (m/m%=25%)-ból kiszámolom, hogy ehhez mennyi tiszta oldott anyag kell: moa. És ha az eredeti só az 5%-ban szennyezett, akkor ezt az eredményt elosztom (100%-5%)/100%-kal, és megkapom a szennyezett só tömegét. Tehát:

rhó=1,13 g/cm^3 = 1,13 kg/dm^3

mo=rhó*V=1,13 kg/dm^3 * 5 dm^3 = 5,65 kg

moa=mo*(m/m%)/100%=5,65*(25%/100%)=5,65*0,25=1,4125 kg

moa_szennyezett=1,4125 kg / ((100%-5%)/100%) = 1,4125 kg / 0,95 ~ 1,487 ~ 1487 g.

2013. nov. 7. 21:55