FIZIKA:Egyenletesen gyorsuló mozgás, út kiszámítása. Hogyan?


Bonyolódott a feladat és nem tudtam megoldani,az eredményt tudom,de azzal nem megyek sokra,ha nem tudom megoldani.


Egy golyó a sima lejtőn 0 kezdősebességű egyenletesen gyorsuló mozgást végez.A második másodpercben megtett 21cm utat.Mekkora utat tett meg az első két másodperc alatt.Nekem 31.5 cm jött ki de az eredmény 28cm...


2013. nov. 3. 16:26
 1/2 anonim ***** válasza:
A kérdés vagy el lett írva, vagy nem egyértelmű. Ha a 2. másodperc adott, akkor minek kell kiszálmolni az első kettőt? Az eredményed pedig hogy lehet több, mint 21cm, mikor az első másodpercben még el sem érte a 21cm-t?
2013. nov. 3. 16:39
 2/2 anonim ***** válasza:

Előző: Első KÉT másodperc alatt. Ez persze hogy több, mint csak maga a 2. másodperc, persze a kétszeresénél (42 cm-nél) nyilván kevesebb, mert az elsőben még lassabb volt. Na lássuk akkor az alapképlet: s=(a/2)*t^2. Az első másodpercben megteszi az s1 utat, ami: s1=(a/2)*1^2=a/2

Az első kettőben megteszi s2-t: s2=(a/2)*2^2=4*(a/2). Vagyis csak a 2. másodpercben a kettő különbözetét teszi meg, ami s2-s1=4*(a/2)-(a/2)=3*(a/2), és tudjuk, hogy ez 21 cm, vagyis 0,21 méter. Osszuk ezt el 3-mal, akkor megkapjuk, hogy a/2=0,07, és ezt szorozzuk meg 2-vel: a=0,14 m/s^2. Vagyis ekkora a gyorsulás. És akkor az első másodpercen: 0,14/2*1^2=0,07 m-t tett meg, vagyis 7 cm-t, míg a másodikban: 0,14/2*2^2=0,28 m-t, vagyis 28 cm-t. Remélem érthető voltam, ha igen légyszi pontozz fel.

2013. nov. 16. 21:57