1. Az egyik végénél felerősített rugó alsó végére 2 kg tömegű testet akasztottak. Ekkor a rugó hossza 22 cm volt. Amikor egy 3 kg tömegű testet függesztettek erre a rugóra, akkor annak hossza 24 cm lett. Mennyi munkát kell végezni a laza rugón ahhoz, hogy ez a rugó 25 cm hosszú legyen?


2. Az egyik végén rögzített, D állandójú csavarrugó ellazulásig 2 J mozgási energiaváltozást hozott létre a szabad végével érintkező kiskocsin. Mennyivel változna meg a kiskocsi mozgási energiája, ha a rugóállandó 2D volna és a rugót fele annyival nyomnák össze?


3. Két kiskocsi tömege 0,3 kg, illetve 0,6 kg. A kezdetben nyugvó kiskocsikat egy közéjük helyezett összenyomott rugó úgy lökte szét, hogy az egymáshoz viszonyított sebességük nagysága 3ms lett. Hány cm-rel volt összenyomva a közéjük helyezett D=800Nm rugóállandójú rugó? Más volna-e a feladat eredménye, ha a két kocsi szétlökés közben egyik, illetve másik irányban egyenletesen mozogna?


4. Egy 1000Nm rugóállandójú csavarrugót már megnyújtottuk 10 cm-rel. Mennyi munkával lehet újabb 10 cm-rel megnyújtani ezt a rugót?


Elöre is köszönom ha néhányban segítetek :)



2013. nov. 2. 16:56
 1/4 Tom Benko ***** válasza:

mg\Delta h= D(\Delta h)^2, ebből már fel lehet írni egy egyenletrendszert.

W=Dx^2

2013. nov. 3. 10:45
 2/4 A kérdező kommentje:
segíts nem tudok egyenletrendszert felírni
2013. nov. 3. 11:08
 3/4 Tom Benko ***** válasza:

Például az elsőnél

m_1g=D(x_1-x_0)

m_2g=D(x_2-x_0)

Ebből D és x_0 kiszámolható, és a W=D(x_3-x_0)^2 képletbe beírható.

2013. nov. 4. 06:46
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm így már ki tudtam számolni, még 1x köszönöm :)
2013. nov. 5. 16:48