Ezt a kémiafeladatot megoldanátok nekem?


300 cm 3 standardállapotú pentán elégetésekor hány cm3 standardállapotú CO3 és hány g víz képződik ?


Ezt levezetné valaki ? Köszönöm előre is ! :)



2013. nov. 2. 12:53
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem CO2 keletkezik?
2013. nov. 2. 13:25
 2/4 A kérdező kommentje:
Ja, de igen CO 2 :) Ezt elírtam..
2013. nov. 2. 17:41
 3/4 anonim ***** válasza:

Reakcióegyenlet:


C5H12 + 8 O2 --> 5 CO2 + 6 H2O


Az első válasz egyszerű 1 pentánból 5 CO2 kettő akkor 300 -ból 5*300 = 1500 cm3


A második kérdésnél már inkább számoljunk körülményesebben:


Először is tudnunk kell mennyi pentánunk van.

lehet használni a pV = nRT összefüggést vagy aránypárt.

Wikipedia szerint az ideális gáz moláris térfogata 101 325 Pa nyomáson és 25 °C hőmérsékleten 0,0245 m3/mol.

Tehát aránypárral:

1 mol ---- 24,5 dm3

X mol ---- 0,3 dm3


x= 1*0,3 / 24,5 = 0,0122 mol pentánunk van


pV = nRT --> n= pV/R/T = 101 325 Pa * 300*10^-6 m3 / 8.314J/mol*K / (273+25)K = 0,0122 mol


1 mol pentánból 6 mol víz

0,0122 mol pentánból x mol víz


x= 0,0122*6 = 0,7361 mol víz keletkezik


1 mol víz tömege : 16 + 2 = 18 g

0,7361 mol víz tömege X g

X = 0,7361 * 18 = 1,325 g víz keletkezik

2013. nov. 2. 19:00
 4/4 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm :) örök hálám :)
2013. nov. 3. 12:15